Kategorijos
Kompiuterija

Kuriame Windows XP live cd

Kas yra windows live cd?
Tai kompaktas, iš kurio galima užkrauti windows tada, kai esantieji kompiuterio kietajame diske atsisako užsikrauti ar atsiranda kitų problemų, pvz., įkyrus kenkėjas, kurio niekaip nepavyksta panaikinti.
Aišku, tokiems darbams puikiai tinka Hirens boot cd, bet bent jau man jis per sudėtingas 🙂

Šie mūsų „gyvieji windows“ naudos RAM atmintį. Todėl reiks kompiuterio, kuris jos turėtų bent 256MB. Manau, šiais laikais jau tikrai likę nedaug žmonių, kurie tiek neturi. Taigi čia problemos nebus.

Kas tingi skaityti mano įrašą ir nori patys viską pasidaryti, galite iš karto pradėti nuo aprašymo gamintojo svetainėje. Manau, sunkumų nekils ir dirbant savarankiškai.

Visi kiti tęsiame toliau.

Taigi mums reikės:

  • Kompiuterio su bent 256MB RAM ir cd nuskaitančiu bei įrašančiu įrenginiu.
  • Tuščio CD kompakto ( tikriausiai tinka ir DVD)
  • WindowsXP kompakto arba disko atvaizdo (iso arba panašus failas). Svarbiausia, kad windowsai nebūtų modifikuoti!.
  • Kokių 3GB laisvos atminties kietajame diske.

Anot programos kūrėjų, mūsų WindowsXP privalo turėti integruotą sp1 arba sp2. Dėl sp3 siūlyčiau dar palaukti, gal atsiras kokių nesuderinamumo problemų, kurias programos kūrėjai ištaisys vėliau.
Jei mūsų kompaktas neturi minėto sp1 arba sp2, galime jį integruoti, pasinaudoję šiais patarimais. Mano turimas kompaktas jau turi sp2, taigi neaprašysiu integravimo proceso. Jei kam nepavyks integruoti minėtojo Service Pack pagal duotą nuorodą – sakykit, bandysime kartu spręsti problemą.

Taigi pradedame gaminti savo „gyvąjį kompaktą“.

Atsisiunčiame „Ultimate Boot CD for Windows“ programą. Aš pasirinkau Mirror #1 ir atsisiunčiau 3.13 programos versiją. Tiesioginė atsisiuntimo nuoroda. Programa užima 224MB.

Dėmesio: bekuriant šį „live cd“ kai kurios antivirusinės gali pranešti apie kenkėjus. Siūlau ignoruoti tokius pranešimus, programa švari. Tiesiog naudoja tokius įrankius, kuriuos antivirusinės programos supranta kaip kenkėjus. Pvz., jūsų naudojamų windows serial-key nuskaitymui skirtas įrankis.

Patariu viską atlikti tame pačiame diske, kuriame yra paleisti windows. Nes kai aš praeitą kartą dariau viską D diske (mano windowsai c diske), tai pradėjo perkėlinėt duomenis iš vieno į kitą. Laiko gaišimas ir kietojo disko drožimas.

Instaliuojame programą. Pagal nutylėjimą ji bus įrašyta į C:\UBCD4Win aplanką. Nieko nekeičiame, jei mus tai tenkina. Pasibaigus instaliacijai mūsų paklaus, ar norime patikrinti ir įsitikinti, jog instaliuojant neatsirado klaidų. Jei esame prisijungę prie interneto, spaudžiame „yes“. Patikrins, išmes dar vieną lentutę su pasiūlymu įjungti UBCD4WinBuilder.exe ir dar kažką patikrinti, nekreipiam dėmesio. Ir išmes dar vieną lentutę su pasiūlymu paieškoti patch’ų. priimame pasiūlymą. Man nieko nerado, gal vėliau bus kas išleista. Baigiantis instaliacijai pasiūlys paleisti programą. Galime priimti pasiūlymą arba vėliau paleisti programą iš C:\UBCD4Win\UBCD4WinBuilder.exe .

Kol kas paliekame programą ramybėje. Reiks susitvarkyti su turimu windows kompaktu (arba disko atvaizdu).
Siekiant išvengti klaidų, siūloma perkelti disko failus į kietąjį diską (tai nebūtina).
Sukuriame aplanką XPCD . Pas mane jis bus C:\XPCD .
Jeigu naudojamės „windows explorer“ spaudžiame Tools > Folder Options > View tab. Uždedame varnelę ant show hidden files and folders ir nuimame varnelę nuo hide protected operating system files.
Dabar į mūsų sukurtą aplanką nukopijuojame windows kompakto turinį. Einame į „my computer“ ant disko spaudžiame dešinį pelės mygtuką, renkamės „open“, pažymime visus failus ir nukopijuojame į XPCD aplanką.

Taigi grįžtame prie programos. Jei dar jos nepaleidome, tai paleidžiame. Perskaitom licenziją, spaudžiam „I agree“. Klausia, ar ieškoti „windows installation files“. Spaudžiame „no“. Pagaliau pamatome pagrindinį programos langą.

Source: nurodome kelią iki windows disko arba aplanko su nukopijuotais failais.

Kitas eilutes galima palikti ramybėje.

Spaudžiame „plugins“

Apžiūrime sąrašiuką.

Ko nesuprantame – to geriau neliečiame.
Asmeniškai koregavau tik Antivirus ir anti-spyware.
Pažymime konkrečią programą su pele bei renkamės

„enable/disable“ mygtuką jos įdėjimui/išėmimui iš būsimo kompakto. Bei „Config“ – programos atnaujinimui. Atnaujindami programas atidžiai stebėkite procesą, nes jis gali netikėtai nutrūkti nieko nepranešęs. Tokiu atveju teks jį pakartoti.
Atnaujinau AV7(avira) antivirusinę, pridėjau AVG. Bei Firefox nustačiau, kaip pagrindinę naršyklę paspaudęs ant jos „config“. Daugiau jokių pakeitimų nedariau.

Jeigu jūsų kompaktas yra su XP SP1a, atlikite šiuos pakeitimus.
Jeigu jūsų kompaktas yra su 2k3 SP1, atlikite šiuos pakeitimus.

Baigę darbą su „plugins“, spaudžiame „close“. Vėl grįžtame į pagrindinį programos langą.
Mūsų darbas kaip ir baigtas. Renkamės „build“ ir ilgokai palaukiame, kol programa viską surūšiuoja.
Kai pamatome užrašą:
„Building ISO image done
Building done…“
Galime išjungti programą. Disko atvaizdas sukurtas sėkmingai.

Teliko įsirašyti jį į kompaktą. Tiks bet kokia diskų įrašymo programa, kuri turi atvaizdo įrašymo į diską funkciją (burn image to disc). Aš naudojau turimą Ashampoo burning studio. Renkamės „create/burn disc images > burn a CD….from a disc image“, nurodome, kur yra mūsų sukurtas disko atvaizdas. C:\UBCD4Win\UBCD4WinBuilder.iso
Spaudžiame „Next“, renkamės „change options“, nustatome įrašymo greitį 16x (nepatartina tokių kompaktų įrašinėti maksimaliu greičiu, dėl galimų klaidų) ir įrašome kompaktą.

Štai ir turime „windows live cd“. Teliko jį išbandyti.

Kaip paleisti „windows live cd“?

Įdedame įrašytą kompaktą į cd/dvd įrenginį.
Išjungiame kompiuterį.
Mums reiks patekti į BIOS menu. Taigi įjungiame kompiuterį ir pradedame spaudinėti F2 mygtuką. Turi atsidaryti BIOS langas. Jei pradeda krautis windows, teks vėl perkrauti kompiuterį ir bandyti maigyti „delete“ mygtuką. Jei ir su juo nepavyks, teks bandyti F6, F8 ar kitus F juostos mygtukus, kažkuris tiks.

Yra ne viena Biosų rūšis, jos šiek tiek skiriasi, bet mums reikalingas dalykas bus visuose.
Teks susirasti „boot device priority„ ar panašiai atrodantį užrašą.
Turėtume matyti išrikiuotus cd/dvd, HDD ir kitus įrenginius. Mūsų užduotis – cd/dvd perkelti į pirmą vietą, o HDD į antrą. Pažiūrėkite į ekrane rodomas klaviatūros klavišų reikšmes ir tai padarykite. Baigę šį darbą, pasirinkite „save and exit“. Vėlgi ekrane rasite, kurį mygtuką reiks paspausti, pas mane F10.

Kompiuteris persikraus ir pradės krauti mūsų „live cd“. Tuo tarpu galime eiti papietauti, susitikti su draugais, nueiti į parduotuvę, pamiegoti ar dar ką nors. T.y., nenustebkite, kad ilgai krausis. Tai užtruks gal daugiau nei 10minučių. Nieko nespauskite, kol nepamatysite normaliai užsikrovusių windows.

Štai keli vaizdai iš mano pasigamintų windows.

Baigę darbus išjungiame kompiuterį. Bioso atstatinėti nebūtina – jei neras kompakto , užkraus windowsus iš kietojo disko.
Tuos aplankus ir failus, kurie buvo sukurti gaminantis „live cd“, galima pašalinti, jei trūksta vietos, arba žinote, kad daugiau jums jų nebeprireiks. Asmeniškai aš pats juos ištrinsiu.

Atėjo laikas pakalbėti apie šio disko galimybes.

Kaip ir normalioje operacinėje sistemoje galima naršyti internete.
Tarkime, kad jūsų operacinė sistema nebeužsikrauna, o internetu reikia skubiai ką nors padaryti.
Nežinau, ar diskas jau pats turi reikiamas tvarkykles, ar pasiėmė iš naudojamų windows, bet, užkrovus „live cd“, buvo leidžiama pasirinkti tiek pas mane esantį paprastą „realtek“, tiek „intel wireless“. Abu veikė. Bet neturiu kur prisijungti su wireless, tai pasirinkau paprastąjį būdą.
Naudojuosi Zebros internetu per PPPoe kabelį. Aprašysiu, kaip jo turėtojams įsijungti internetą. Kitiems tikriausiai irgi panašiai reiks viską daryti. Tiesa, wireless viską susitvarkė žymiai paprasčiau.

Užsikrovus „gyviesiems windows“, mus pasitiks lentelė su klausimu, ar norime sutvarkyti interneto nustatymus. Jei internetas bus reikalingas, spaudžiame „yes“. Palaukus išmetama kita lentelė, aš joje nieko nekeičiau, palikau „dynamic ip address“, renkamės „ok“. Trečiojoje lentelėje vėl renkamės „apply“ ir „ok“.
Keliaujame į start menu. Start > programs > networking tools > start network and dialup services. Palaukiame.
Vėl spaudžiame start > system > network > PPPOE dial-up > New connect > connect to the internet via broadband > connect > suvedame savo user name (MiestoKodasTelefonoNumeris@zebra.lt) ir password (MiestoKodasTelefonoNumeris). Ir jungiamės. Toliau jau pasirenkame norimą interneto naršyklę ir pirmyn į internetą.

Išsaugoti reikalingus duomenis į kitą laikmeną.
Be problemų draugaujama su USB raktais, taip pat galima įrašyti į kompaktą.

Pasileisti tikruosiuose windows buvusias programas.
Einame į „my computer“, susirandame „program files“, reikiamos programos paleidimo (exe) failą ir jį paleidžiame. Bent jau „Skype“ veikė be problemų. Tiesa skambint tikriausiai nepavyks, nes nėra audio tvarkyklių.

——————————

Dabar pakalbėsiu apie tai, ką galima padaryti su programomis, kurios yra įdėtos į mūsų pasigamintą kompaktą.
Visas jas rasime start > programs

„Accessories“. Joje rasime tokias programėles kaip „notepad“, „calculator“, „paint“, „wordpad“. Manu, kad plačiau apie jas nereikia rašyti.

„Anti-spyware tools. Programos skirtos šnipams ir kitiems kenkėjams naikinti.

„Antivirus tools“. Rasime Avirą, AVG, Avast antivirusines, su kuriomis galėsime patikrinti kompiuterio kietąjį diską nuo virusų ir kitų blogiukų.

„Applications“. Naršyklės – „Firefox“, „Opera“, „IE“ tekstui redaguoti skirta „notepad++“ ir kitos.

„CD burning“. Nebandžiau šito dalyko, nežinau, kaip ten kas veiks išėmus „live cd“ iš kompiuterio. Bet kuriuo atveju, jei deda tokias programas, tai turi veikt.

„Disk tools“. Failų kopijų darymas, defragmentavimas, diagnostikai skirtos programos (HD Tune ir kitos), kietojo disko particijų tvarkymui skirtos programos bei saugiam failų ištrynimui skirtos priemonės.

„Driver backup“. Tvarkyklių kopijai pasidaryti.

„File management“. Darbas su archyvais (7z), įvairūs failų tvarkymui skirti „komanderiai“ (FreeCommander ir daug kitų) bei failų atstatymui (recovery) skirti įrankiai, su kuriais galėsime atstatyti ir iš šiukšliadėžės jau ištrintus ar kitaip prarastus failus.

„Games“
Standartiniai windows žaidimai, tokie kaip „minesweeper“

„Networking“
Darbui internetu skirtos programos. Pvz., naudojimuisi FTP skirta programa „FireZilla“.

„Password tools“
Užmirštiems windows slaptažodžiams „atsiminti“ skirti įrankiai. Apie tai plačiau bus toliau.

„Registry“.
Tikrųjų windows registro įrašų redagavimui. Gal tai padės išgelbėti „užlūžusią“ operacinę sistemą?
Siūlau naudoti „regedit(remote)“

„System information“
Dar viena diagnostikai skirta skiltis. Rasite tokias programas kaip „Memtest“ ir panašias.

————————————

Taigi paskutinė funkcija, apie kurią norėjau pranešti.

Užmiršto administratoriaus slaptažodžio pakeitimas.
Kiek ten jis užmirštas, o kiek nežinomas, tai čia jau jūsų problema 🙂

Einame į start > programs > password tools > password renew

Renkamės „select target“, nurodome kelią iki windows aplanko. Pvz., C:\WINDOWS , spaudžiame „startup“.
Tada pasirenkame, ko norime.

  • Sukurti naują slaptažodį (renew…)
  • Sukurti naują administratoriaus profilį (create…)
  • Paversti dabartinį vartotoją administratoriumi (turn…)
  • Kitos užduotys (advanced tasks). Čia patariama nelįsti.

Pasirinkus norimą užduotį, ir nustačius prašomus duomenis, spaudžiame „install“. Programa turi patvirtinti apie sėkmingai atliktą operaciją.
Aš jau bandžiau pirmus du variantus. Veikia be priekaištų.

Tiek šiam kartui. Per daug nesismulkinau. Jei kyla klausimų ar problemų, visada laukiami komentarai.

28 komentarai – “Kuriame Windows XP live cd”

idomu kaip su driveriais? tavo atveju pasiseke kad viska rado, ar reikejo kaip nors specialiai sudeti? jei pvz nerastu tinklo iranginio tai naudos praktiskai nera is sio cd..

Vaizdas prastos rezoliucijos, tai vaizdo draiverių tikrai neėmė, garso nebandžiau, bet kolonkės kėlė triukšmą – dar vienas požymis, kad jų tikriausiai nebuvo.

Su internetu irgi sunkiai sekėsi, nesugebėjau pasijungt laidinio TEO nuo modemo. Nors programa rašo, kad turi visokius priedus tam, kad veiktų PPPOE. Gal čia pats aš per kvailas, kad pasidaryčiau.
Bet rodė, kad yra „intel wireless“.

Šiaip berods pati programa turi kažkokius draiverius, matyt bando atitaikyt.

Svarbiausia tokio disko užduotis – gelbėt duomenis (jei windowsai nulūžo), pravalyt nuo virusų ir dar šį bei tą aptvarkyt (programos visokios kaip HdTune čia matyt ne veltui įdėtos).

Po pamokų reiks dar kartą pasikraut ir labiau panagrinėt, kas to disko viduje.

Na stai, as jau rasau is „windows live“. Lietuviskos klaviaturos tik nesusiradau dar 🙂

Kaip matai, internetas veikia. T.y. viska, ko reikia interneto palaikymui, programa pati pasieme.

Garso/vaizdo draiveriai matyt nepaimti. Bet juk ne tam skirtas sis kompaktas.
Kaip supratau net nera „windows media player“.

Zodziu viskas cia normaliai, siulau pasidaryt kiekvienam. Maza kada gali prireikt.

+manau, akd bus dar vienas irasas apie tai – ka gali windows live cd.
Taigi laukit tesinio 😉

Realiai darydamas live cd gali pasidaryt, kad ten tuo pačiu būtų bet kiek visokių reikalingų programų ar draiverių. Pats esu tokį naudojęs, tik nesu pats bandęs daryt 🙂

Aš tikiu, kad galima. mačiau, kad ten galima pridėti savų priedų, bet tingėjau per daug gilintis.

Vis dėlto svarbiausia šito disko paskirtis nėra normalių windows pakeitimas.
O prarastų failų išsaugojimui, atstaytmui, virusų pratrynimui ir kitoms panašioms funkcijoms užtenka ir be draiverių 😉

Na, išėjo geras įkėlinis kompaktas – viskas 100 proc. veikia: mato visus kietuosius diskus, optinius įrenginius, internetas yra… Naudojau nemodifikuotą Windows XP Proffesional su integruotu SP3. Dar papildomai į ISO įtraukiau vien, mano nuomone, vieną geriausių defragmentuoklių JkDefrag ( http://www.kessels.com/Jkdefrag/ )

ziurek as viska darau bet kai paspaudziu build man viska iraso ( ar kazka tenai ) ir raso jog C:UBCD4WinUBCD4WinBuilder.log o ne iso ka daryti ? viska darau kaip pagal tutoriala bet vistiek nieko … gal ka reikia pakeisti ?

@dartas
Deja, šį straipsnį labai seniai rašiau, nebeatsimenu, kaip ten viskas vyksta.
Normalu, kad sukūrė log failą, jame surašytas visas kūrimo procesas.
Aišku, kažkur turėtų būti ir iso failas, bet kur jis yra, aš nebeatsimenu. Pabandyk paskaityti tą log failą, jame turėtų būt parašyta, kurioje vietoje yra padėtas iso failas.

vistiek neraso … to failo apacioja raso
Processing driver IDs
Checking for missing files
Builder has stopped because there are 2 build errors
ISO image is not created, you must fix the errors!
Building done…
There where 2 errors and 0 warnings
Use the [<>] buttons to jump to Error/Warning.
jauciu del to neina sukurti ?..

va atradau tas klaidas ant ju darau config per plugin ir pagal viska
C:UBCD4WinpluginAntiSpyware turetu atsirasti dar vienas fodzeris adwere bet jo nerandu ir per config isai neatsiranda … gal ji galima kaip nors kitaip pasidaryti ?

Error: Cannot find folder: wnt5
Section: SourceDisksFolders.2600
Error: Cannot find folder: wxp

@dartas
Žinok, čia man per sudėtinga. Bijau, kad negaliu padėti.
Kaip jau sakiau, labai seniai šitą dalyką esu kūręs. Praktiškai viską pamiršau. Jei reiktų vėl kurtis, jau tektų šitą straipsnį pačiam skaityti.

fsio pavyko tiktai teko kelis kitus failus paconfiguruoti 🙂 viskas veikia ….

Del biosio problema ijungiu bios randu boot viskas kaip pas tave bet
vietoj [CD:ROM…] pas mane yra [cd/dvd] ir vietoj [HDD..] pas mane yra kazkoks
dar kitoks.Ka daryt,beto as instaliuoju windows vista.

Galetum ta iso faila idet kurnors siustis, sutaupytum daug laiko zmonems 🙂

kas yra negaliu suprasti kai užpildau ubcd4win lenteles paspaudus plugins išmeta užrašą
error mesage
please enter a valid source path first
file c:/xpcd/i386/ndll.dll not found
kame šaknys, os buvo atsisiustos iš microsoft, torrentu ir dar iš kai kur visada išmeta ta pačia lentelę

>viciokas
1. Ar tikrai naudoji Windows XP, o ne kokių kitų windows kompaktą (pats naudojau WinXP pro, kai kūriau).
2. Jei naudoji WinXP, ar tikrai naudoji visiškai originalų diską. Svarbu, kad jis nebūtų nei kiek redaguotas.
3. Atsidaryk tą kompaktą ir patikrink, ar jame tikrai yra tas failas, minimas klaidoje.

E o gal galetum pamokint i usb ideti windowsus? Kad butu galima tvarkyti programas?

1. Neturiu laiko visiškai
2. Su Windows seniai nebežaidžiu.

O šiaip – yra programa Unebootin, su ja galima bet kokį disko atvaizdą sugrūsti į USB su bootinimu kaip live USB. Bet teks pasigooglint, ten irgi nesąmonių visokių yra.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Google reCAPTCHA apsauga. Privatumo taisyklės ir paslaugų sąlygos.