Kategorijos
Atvirasis kodas Kompiuterija

Linux Mint 14 Nadia

Atrodo, kad tik neseniai rašiau apie Linux Mint 13, o jau praėjo pusmetis. Tai reiškia, kad turime naują versiją. Šią savaitę pasirodė Linux Mint 14 Nadia. Nors tai yra trumpo palaikymo versija, bet pakeitimai labiau primena klaidų taisymus, o ne esmines naujoves. Penktadienį įsidiegiau į bandymams skirtą disko skirsnį, o šeštadienį perdiegiau ir pagrindinę sistemą, nes jokių nesklandumų nepastebėjau.

Diegiu aš pasileidęs sistemą iš Live USB (kurį pasidarau su Unebootin programa). Prieš diegimą dar pravalau /home skirsnį, kad nesusipyktų senieji ir naujieji nustatymai (bent jau taip anksčiau yra nutikę). Pasilieku tik failus (Downloads, Pictures, Music…) ir kai kurių programų nustatymus. Didžioji dalis programų turi savo aplankus /home skirsnyje, kitos gi slepiasi visokiuose /.config (/autostart, /chromium, /deluge, /midori, /parcellite, /skype, /vlc) ir /local/share (/rhythmbox). Dar maloniai nustebino ir Pidgin programa, kuri kažkodėl nustatymus laiko aplanke ./purple. Jį aš, žinoma, netyčia ištryniau, vėliau iš atsarginės kopijos norėjau nusikopijuoti, bet paaiškėjo, kad prieš kelias dienas naktį daryta atsarginė kopija buvo nepilna – kompiuterio baterija tikriausiai per anksti išsikrovė. Gerai, kad tik tiek ir tepraradau. Bus man trinti failus neperžiūrėjus, ar tikrai atsarginė kopija yra.

Ką naujo pamačiau Linux Mint 14? Man aktualiausia naujovė – pagaliau stabiliai ir greičiau veikianti Cinnamon aplinka, kuri prieš pusmetį buvo gerokai neišbaigta, bet palaipsniui tapo labai nusisekusiu įrankiu. Dar kiek pamalonino atnaujintas MDM prisijungimo įrankis, kuriame nebereikia suvedinėti savo vartotojo vardo, nes jį galima pasirinkti iš sąrašo. Taip pat galima išskirti ir tai, kad atsisakyta nusigrybavusio Nautilus failų tvarkymo įrankio ir jo pagrindu sukurtas Nemo. Visa kita – man visiškai neįdomios smulkmenos.

Tradiciškai, naudojamų programų sąrašas. Žiūriu, kad senstant man jų reikia vis mažiau:

 • Chromium Web Browser – Antroji naršyklė
 • Deluge – Torrent klientas
 • EasyTag – Muzikos failams ir jų žymoms tvarkyti
 • Evince – PDF failams atidaryti
 • FileZilla – FTP klientas
 • Firefox – Pagrindinė naršyklė
 • Gedit – Paprastiems tekstiniams ir įvairiems WordPress failams atidaryti ir redaguoti.
 • Gimp – Paveikslėliams redaguoti. Pagaliau turime vieno lango sąsają.
 • GoldenDict – Žodynas, kuris vienu metu gali ieškoti keliose duomenų bazėse. Susikėlus Alkono, Oxfordo ir kitokias duomenų bazes, tampa idealia programa.
 • LibreOffice – Tekstiniai failai, skaičiuoklės, pristatymai…
 • Midori – Ketvirtoji naršyklė, įdomu, kam man tiek reikia.
 • Opera – Trečioji naršyklė
 • Pidgin – Pokalbių programa (Google Talk). Anksčiau naudojau Gajim, bet jis pradėjo nenoriai jungtis prie Google paskyrų. Tiesa, Pidgin irgi nėra idealus, labai jau nevykęs pranešinėjimas apie naujus el. laiškus.
 • Parcellite – Iškarpinės tvarkyklė (labai protingai skamba). Kad Copy-Paste mechanizmas veiktų geriau ir patogiau.
 • Poedit – WordPress ir kitokiems komponentams versti į lietuvių kalbą.
 • Rhythmbox – Audio grotuvas
 • Skype – Pokalbių programa
 • VLC – Video grotuvas

Turiu tik vieną vis neišnykstančią problemą. Kiekvieną kartą įjungus kompiuterį, šviesumas nustatomas į 100%, net nežinau, ar čia Linux problema, ar kažkas giliau. Bet kokiu atveju sprendimas paprastas, į „Startup applications“ reikia įkelti štai tolį kodą:

gdbus call --session --dest org.gnome.SettingsDaemon --object-path /org/gnome/SettingsDaemon/Power --method org.gnome.SettingsDaemon.Power.Screen.SetPercentage 60

Ar verta atsinaujinti? Tikrai taip. Tik persiskaitykite pastabas, nes galite susidurti su Intel tvarkyklių problema.

Viskas, panašu, kad atėjo laikas nutraukti šią įrašų seriją. Linuxai tiesiog veikia. Burbėti apie trūkumus irgi nebegaliu, nes jų iš esmės nebėra. O statistinių įrašų be asmeninės nuomonės rašyti neturiu jokio noro. Gal kada, kai sulauksime kažko labai naujo…

13 komentarų – “Linux Mint 14 Nadia”

Išbandyk Sublime Text 2 geras daiktas. P.S Video grotuvas – Gnome MPlayer.

Sublime Text 2 pagal demonstraciją atrodo kaip geras dalykas, bet nelabai aš pritaikymą sau rasčiau, programuot šiaip ar taip nemoku.

O video grotuvo paskutiniu metu irgi nelabai kada prireikia. Realiai, tiktų bet koks. Tik vis iš įpročio VLC naudoju.

Sublime Text 2 ne vien programavimui gali naudoti gali bet kokius failus atidarinėti ir redaguoti labai patogus.
Gnome MPlayer man patiko kad ant gtk parašytas ne qt. P.S. Tik rekomendacijos.

Sveiki, esu naujoke Linux Mint pasaulyje, tad norejau pasiteirauti, kaip gauti Linux Mint Nadia lietuviska versija? Idiegdama pasirinkau lietuviu kalba, bet viskas is principo yra anglu kalba isskyrus klaviatura.

Daiva,
Diegdama tu pasirinkai anglų kalbą – tai pats pirmas nustatymas. Lietuvių kalbą tu pasirinkai visiškai kitame žingsnyje, kuriame būtent ir pasirenkama klaviatūros kalba.
Tau tereikia atsidaryti LinuxMint meniu ir susirasti Language support. Per Install/Remove languages įsidiegti lietuvių kalbą, jei ten tokios dar nėra. Ir perkrauti kompiuterį, arba tiesiog alt+ctrl+backspace (dalinis perkrovimas). Prisijungimo lange dar tikriausiai reiks iš sąrašo pasirinkti lietuvių kalbą.

Sveiki,reikia pagalbos katik isirasiau linux mint 14 nadia. ir iskilo problema negaliu ijungti,vedant username ir password man raso kad jie neteisingi ir man neuzkrauna sistemos,gal imanoma kazkaip suzinot kokie jie yra gal klaidingus vedu

Nauriau,
Tie duomenys turi būti tokie patys, kokius ir suvedei diegdamas sistemą.
Galimos problemos: CapsLock arba klaviatūros kalbos išdėstymas.

Jeigu nepadeda: diegi iš naujo linuxus, pasirenki, kad neprašytų slaptažodžio prisijungiant.

Sveiki,
Idiegiau mint 14 nadia iskilo tokia problema, daznai nutruksta bevielis interneto rysys, bet kai nutruksta pas mane nutruksta ir pas visus kitus kompus pajungtus prie to pacio ruterio. Kai kompas su linux atjungtas rysys netrukineja niekam, patikrinta. Kas gali buti? Anksciau dirbau su Ubantu viskas buvo ciki. Gal kas susidure su tokia problema? Ir siaip pastebejau, kad mint truputi stringa.

Va kuom dar geri linuxai- pasilikus home skirsni išlieka visi nustatymai, o windowsuose juos tiesiog reikia išrankiot prieš perinstaliuojant, nors yra files and settings transfer wizard, bet ne microsoftinių programų nustatymus reikia atskirai saugot, dar geras dalykas linux mint yra programų centras, tiesiog nueini ir išsirenki pagal kategorijas ka tik nori, o dėl krovimo iš usb yra dar tokia nebloga programele sardu, ten galima multiboot usb pasidaryt

Sveiki, nesenai instaliavausi Linux Mint 13 ir viskas butu gerai, bet niekur nera garso – nei youtube, nei euronews….Gal kas gali padeti siuo klausimu ?

Lina, čia reikia konkrečiai žiūrėt google’ėje tavo kompiuterio ir linux suderinamumą. Draiveriai garso, matyt, netvarkoj ir reikia kažką taisyt, jei tai iš viso pataisoma. Ne su visais kompiuteriais linux gražiai veikia.
Pagalbos gali ieškotis šitame forume: http://www.ubuntu.lt/forum/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Google reCAPTCHA apsauga. Privatumo taisyklės ir paslaugų sąlygos.