Kategorijos
Atvirasis kodas Kompiuterija

Linux Mint 8 Helena

Linux-Mint-8-Helena

Patuščiažodžiavimas

Štai ir sulaukėm naujos mūsų pamėgtos Linux Mint versijos. O jei jau sulaukėm, tai reikia ir įsidiegt. Galit atsisiųsti iš užsienio arba iš Linkomanijos, greičiau bus.

Atsisiuntus reikia įsirašyti į kompaktą. Čia mane maloniai nustebino Linux Mint 7 ir diskų įrašymo programa Brasero, kuri sėkmingai įrašė naująją Mėtą į CD kompaktą. Nustebino todėl, kad su Windows jau pora metų nepavyksta į CD nieko įrašyt, vis sugadindavo kompaktus, jau buvau pradėjęs galvot, kad įrašymo įrenginiui paskutinioji… Kas pirmą kartą planuojat instaliuot, tai pasiskaitykit dar šitą įrašą apie įdiegimą.

Linux Mint 8 instaliavimas

Instaliavimas vyko be didesnių nesklandumų, vienintelė smulkmena – Lithuania – Lithuania klaviatūros išdėstymas nerašė lietuviškų raidžių, bet instaliavus viskas susitvarkė.

Šį kartą ėmiau ir susitvarkiau particijas kaip normalus žmogus. Suformatavau savo turto talpyklą NTFS ir iš jos prisijungiau prie Linux /home skirsnį.

Keletas naujų patarimų

 • Atlaisviname daugiau laisvos vietos Firefox naršyklėje. Papildžiau įrašą ketvirtuoju papildymu.
 • Kartais bekopijuojant kokius nors failus ar šiaip prisižaidus, paaiškėja, kad dalis aplanko failų priskiriama nebe jums, o root vartotojui. Po vieną failą keisti teises tingisi, taigi prireikia komandos sudo chown -R jūsų_vardas /kelias/iki/direktorijos
 • Dar reiktų įsidiegti paketą Ubuntu-Restricted-Extras. Ten šiaip visokio turto yra, kurio prireikia.
 • Time and Date nustatymuose pasirenkame Configuration: Keep synchrinized with internet servers. Paprašys įdiegti vieną paketą, įdiegiame. Spaudžiame Select servers. Ir pridedame ntp.data.lt , nuo šiol kompiuterio laikrodis bus automatiškai sinchronizuojamas, kad visada rodytų tikslų laiką.
 • Nuo šiol Grubą redaguoti galima įvedus sudo gedit /etc/default/grub , baigus redagavimą, dar reikia paleisti sudo update-grub
 • Alltray programėlė, kuri leidžia į system tray juostą nusiųsti bet kokią programą.
 • GParted – programa particijoms tvarkyti. Berods buvo ankstesnėje Linux Mint versijoje, dabar tenka ją įsidiegti patiems. Daugiausiai ją naudoju laisvai vietai diskuose patikrinti.
 • Ant Menu spaudžiame dešinįjį pelės mygtuką, renkamės Preferences ir Button text eilutėje viską ištriname. Taip sutaupome truputį laisvos vietos užduočių juostoje.

Kas gero ir naujo naujojoje Mėtoje?

 • Prie pelės nustatymų atsirado (berods anksčiau nebuvo) „Disable touchpad while typing“. Labai protingas poelgis, nes dėl to problemų kildavo kasdien.
 • Visiškai pakeisti Garso nustatymai. Pagaliau mikrofonas veikia pagal nutylėjimą, nebereikia pačiam nustatymuose įjungti.
 • Galima redaguoti Pradžios meniu elementus, esančius tarp „Places“ ir „System“. Tai galima padaryti ant Menu paspaudus dešinįjį pelės mygtuką, pasirinkus Preferences ir Places/System. Prie Places galima pridėti norimus katalogus. Kaip tik buvau to pasigedęs ankstesnėje versijoje.
 • Dėl neaiškių priežasčių susitvarkė LRT archyvo įrašų garso/vaizdo sinchronizacija.
 • Prijungus išorinį diską ar USB raktą, atsiranda ne tik senasis „Unmount“, bet ir „Safely Remove Disk“, kaip Windowsuose.
 • Tiek pastebėjau per pusdienį naudojimo.Visas kitas naujienas galite pasiskaityti Linux Mint puslapyje.

Išvados

Vartotojo akiai nieko per daug naujo ir pastebimo, bet kelios smulkmenos tikrai pradžiugino. Rekomenduotina atsinaujinti.

PAPILDYMAS

 • Pastebėjau, kad nebeprašo slaptažodžio, budinant iš Hybernate.
 • Pagaliau be problemų galima žiūrėti tiesioginę LRT transliaciją tiesiai per naršyklę (jeigu jums nerodo, įdiegiam totem-xine, libxine1-plugins ir libxine1-gnome paketus ir panaikinam totem-gstreamer).

38 komentarai – “Linux Mint 8 Helena”

Aš linux mint sudėjau mamai kai paskutinį kartą tvarkiau kompą – kažko Kubuntu nelabai tvarkingai ten veikė paskutiniu metu. Kol kas kažkokių skundų nebuvo. Tik ten versija ankstesnė – nebuvo dar naujos. Tik ten su atnaujinimu gali būt hemorojus – internetas pats lėčiausias iš TEO…

@paulius
O kam upgrade, jei galima persidiegt 😀
Apsivalo nuo nereikalingų programų, nes pridiegiu ir paskui tingiu trint. Be to, reikėjo truputį particijas susiformatuot, home prisijungt.
Kitą kartą bus galima ir upgrade išbandyt.

@pwds
Rankos tos pačios, o lūžinėja tik Kubuntu. Taigi darom išvadą, kad ne rankos čia kaltos.

@pwds
Et Kubuntu tikrai menkas dziaugsmas kai pasiziurejau pries pora men. i 9.04 tai toks vaizdas, kad kazkas sumete prikompiliaves ka google rado i vienas diska per vakara ir viskas. Jei KDE norisi geriau pasiieskot no nors be *buntu.

del kubuntu-tikrai nemeluoja.isirasiau 9.10 versija,parsiunte atnaujinimus ir-labanakt,vaikuciai.priedo,jei vaizduske yra ati,reikia dar ieskoti draiveriu,nes bandant pasustrinti su efektais,jie paprasciausiai uzluzta.

Linux esu bandęs ir galiu pasakyti tik tiek kad man nepatiko. Windows geriau. Net buvau linux suėdęs. O suėdžiau taip:
įsideigiau emuliatorių windows programoms ir žaidimas, na paleidau žaidimą pažaidžiau ir atsibodo ir esc paspaudžiau ir kas iš to išėjo. Kompą perkroviau, ir linux viskas numirė. Tai tiek iš tų linux, jeigu per tokius dalykus pc eina susigadinti. O aant windows visokius emulatorius bandęs,kad paleistų ps 2 ir pana tai pc dar veikia.

Labaas, ar kam tjp buwo? typo paleidi linux mint 8 helena palauki kol uzsikrauna ( bet neinstaliuoji ) ir koki tada user name’a ir password’a irasyt? nes kad ir ka bandau vistiek nieko… ;( password’a wedu toki koks buwo ir windows XP o user name’us wedu visokius nes nzn ka west… wedu : admin administrator Admin Administrator Moderator ir t.t. Ka blogai darau? O gal wiska? Laukiu atsakymo 😉

Gal žinai kaip padaryti, kad neprašinėtų linukse passwordo įdiegiant bet kokią programą kompe etc? Tik kai diegiu ką nors, ar darau pakeitimus prašo iš karto slaptažodžio kaip kokioje bjaurioje Vistoje.

O Vistoje ne saugumo sumetimais? Nesąmonė.
Ir dar. Kodėl rašo „permission denied“ kai bandau iš meniu ką nors perkelt į darbalaukį.. Čia irgi tipo kad saugiau būtų? : D Maniau, kad perėjus į linuksą bus labai sunku suvokti kai kurias detales, bet kad iki šitiek nueitų..

>Budelis.
Vistos praktiškai nesu naudojęs, bet ten irgi bandė prastumt šitą apsaugą, bet vartotojai nelabai patenkinti buvo. Berods galima Vistoje išjungt tą slaptažodžio prašymą. Bet kokiu atveju, pratinimas prie slaptažodžio vedimo atliekant svarbius sistemai veiksmus yra sveikintinas.

Dėl tų failų perkėlimo. Reikia žiūrėt iš kur ir į kur keli tuos failus. Jeigu kuris nors iš tų aplankų (iš kurio keli ar į kurį keli) priskirtas ne tavo vartotojui, o root, tai ir meta klaidą. Tas pats bus ir nepriklausomai nuo aplanko priklausomybės keliant ne tavo vartotojui priklausančius failus.
Jei kilnoji elementarius savo atsisiųstus failus į savo kurtus aplankus, tokių problemų tikrai neturėtų būt, nebent tvarkei ten ką nors su root teisėmis, tada automatiškai teisės į tuos failus priskiriamos root.
Žodžiu, nusistatyk Nautilus, kad rodytų ir failų savininką,
http://img442.imageshack.us/img442/5112/rootr.png
tada bus lengviau suprast, kodėl neleidžia kilot failų.

Tokiu atveju reikia pakeist tų failų savininką iš root į save.
Tam naudojama komanda berods tokia: chown -R tavovartotojovardas /keliasikiaplanko
http://www.lost-in-code.com/server-management/linux-change-filefolder-owner/

Kitas būdas: sudo nautilus
Tokiu atveju galėsi tvarkyt failus root teisėmis, neturėtų nieko draust kilot. Bet tada ir tie failai bus priskirti root vartotojui.

„nelabai patenkinti buvo“
Ne nelabai, o stipriai pasipiktinę buvo. Ir ten neprašė passwordo, o tik patvirtinimo. Čia dar reikia kažką suvedinėti. Tai va. Keliu aš iš meniu esančiu „žymių“, tarkime „Firefox Web Browser“ paimu ir gražiai keliu į desktop’ą. Pyst (čia lt žodis): permission denied.
„/keliasikiaplanko“
O kaip šitą parašyti? Nū gal ir n00b’iškas klausimas.

>Budelis.
Keista, man persikelia žymos į darbalaukį be jokių bėdų.
Ir labai abejoju, ar čia priežastis tikrai ta su vartotojais. Pabandyk atsidaryt desktop aplanką
/home/tavovardas/Desktop
su nautilus ir į jį kelt iš meniu.

O kelias iki aplanko tai ir yra pvz., /home/mantas/Desktop (Nautilus jį rodo viršuj, kai atidarai kokį nors aplanką)
O ta komanda atrodytų taip:
sudo chown -R mantas /home/mantas/Desktop
Tik vietoj mantas savo vart. vardą įrašyk, ir kelią iki aplanko atitinkamai patvarkyk.

Ai, va. Pabandžiau dektopą priskirt rootui,
sudo chown -R root /home/mantas/Desktop
Tada iš meniu kopijuojant irgi metė permission denied.

„Pabandžiau dektopą priskirt rootui,
sudo chown -R root /home/mantas/Desktop
Tada iš meniu kopijuojant irgi metė permission denied.“
O tai kaip man padaryt, kad būtų jau nebe root’as, o aš?

„If you want to disable root account in ubuntu you need to lock the root account by using the following command

$sudo passwd -l root“

Įvedu šitą ir tada meta:

-a, –all report password status on all accounts
-d, –delete delete the password for the named account
-e, –expire force expire the password for the named account
-h, –help display this help message and exit
-k, –keep-tokens change password only if expired
-i, –inactive INACTIVE set password inactive after expiration
to INACTIVE
-l, –lock lock the password of the named account
-n, –mindays MIN_DAYS set minimum number of days before password
change to MIN_DAYS
-q, –quiet quiet mode
-r, –repository REPOSITORY change password in REPOSITORY repository
-S, –status report password status on the named account
-u, –unlock unlock the password of the named account
-w, –warndays WARN_DAYS set expiration warning days to WARN_DAYS
-x, –maxdays MAX_DAYS set maximum number of days before password
change to MAX_DAYS
Ir niekur neparašyta, kad kaip išeiti iš to kvailo root. : D

>Budelis.
Taigi sakau, jei nori priskirt aplankus sau, naudoji tokią komandą:
sudo chown -R mantas /home/mantas/Desktop
Tik vietoj mantas savo vart. vardą įrašyk, ir kelią iki aplanko atitinkamai patvarkyk.

O su tais root išjungimais gal neprasidėk, nes čia jie man rodo, kad ne į temą.

O kaip tu naudoji? Aš tai paspaudžiu „Atidaryti su Wine Windows program loader“ tai taskbare rodoma „Atidaroma tas ir tas“, pelės rodyklė rodo krovimą, bet po penkių sekundžių nė žymės nelieka, kad kažką bandžiau atidarinėti.

>Budelis.
Tai žiūrint kokią programą tu čia nori pasileist. Ne visos su wine veikia: vienom reikia kažkokių papildomų pareguliavimų, kitų iš viso neįmanoma paleist.
Papildomai susiinstaliuok programą playonlinux, ten jau iš anksto paruošti kai kurių programų instaliavimo nustatymai.

Žinoma, kas čia aiškaus gali nebūti, kai neveikia vainas. O šiaip tas PoL visai neblogas daikčiukas. Ir Ofisas yra. Tiesa, bandžiau Angloną krauti. Tas paaats dalykėlis. Čia turbūt tik man vienam taip blogai, nes ir Ubuntu kai bandydavau ką nors krauti su vainu iš karto meta „File not found“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *