Kategorijos
Atvirasis kodas Kompiuterija

Linux Mint – draugiškas mėtinis pingvinas

Linux_Mint

Priešistorė

Kaip jau minėjau, prieš kurį laiką buvau pradėjęs draugauti su populiariausia pingvinų rūšimi – Ubuntu Linux. Sistema, kaip ir dera, veikė stabiliai, bet buvo iškilę šiokių tokių smulkių problemų, kurių net nebandžiau šalinti (pvz., interneto naršyklėje kreivai veikiantys Flash ir Shockwave įskiepiai, neveikianti integruota kompiuterio kamera ir pan.). Neieškojau sprendimų, nes buvo svarbesnių dalykų – priprasti prie naujos sistemos. Tiesą sakant, instaliavęs Ubuntu, pamačiau geresnį rezultatą nei tikėjausi, galima sakyti, kad nekilo jokių didelių problemų, dėl kurių negalėčiau jo naudoti (kaip aname įraše minėjau, Linux turi integruotas tvarkykles, kurios tiko ir mano senukui). Visgi per pirmas dienas progresas buvo gana lėtas, atsimenu, per pirmą pusę dienos vos pavyko instaliuoti Skype ir atlikti dar kelias smulkmenas. Na gal čia truputį sustojam, plačiau pakalbėsiu, kai pereisiu prie Linux Mint.

Tinkamos Linux versijos paieškos

Per pora savaičių forumuose apsidairiau ir sužinojau, kad prie Windows įpratusiems žmonėms patogiau būtų naudoti ne Ubuntu su Gnome aplinka, o kurią nors kitą versiją su KDE. Google vaizdų paieškoje susiradau, kad visai gražiai atrodo Mandriva ir Kubuntu sistemos. Įsirašiau į kompaktą pirmąją, pasileidau kaip „Live cd“, pamačiau, kad nesugeba atidaryt mano Windows diskų be kažkokių papildomų nustatymų, ir numečiau velniop bei įsirašiau Kubuntu. Kadangi čia tas pats Ubuntu, tik su pakeista išvaizda, tai vėlgi veikė viskas be didesnių priekaištų. Jau galvojau apsistoti prie šios Linux versijos, bet Kubuntu 9.04 buvo luošas pingvinas, kuriame viskas lūžinėjo (pati sistema neužlūždavo, tiesiog šiaip visokie programėlių pakibimai). Tiesa, tai nutikdavo retai, bet nutikdavo. Būtų suprantama, jei tai vyktų Microsoft gaminyje, bet čia gi turi būti stabilusis Linux. Kadangi nebuvau labai patenkintas, tai po dviejų savaičių ir Kubuntu išskrido iš mano kompiuterio. O ir tas KDE su savo plazmoidais manęs nė kiek nesužavėjo. Taigi pradėjau galvoti, ką dar iš milijonų Linux versijų galima išbandyti. Prisiminiau, kad Karolis rašė apie kažkokius Linux (kadangi man tai anksčiau nebuvo aktualu, tai ir neskaitydavau), užėjau į jo tinklaraštį ir išsiaiškinau, kad tai – Linux Mint.

Linux Mint

Ką gi, atsisiunčiau ir Linux Mint. Ėmiau „Universal“ versiją, nes ji daugiau užima, bet paaiškėjo, kad ji nelabai kuo tesiskiria nuo mažesnės „Main“ versijos, kurią ir rekomenduojama diegtis. Užsikroviau „live cd“, patiko, instaliavau. Kadangi ir šitas pingvinas pagamintas Ubuntu pagrindu, tai suderinamumo problemos irgi panašios – tvarkyklės yra, neveikia tik integruota BisonCam kamera. Bet čia jau be problemų veikė visi Flash filmukai internete, matyt, kažkas patobulinta.

Perėjimas nuo Windows prie Linux

Savaitę išbandęs, nutariau pasilikti ją ilgiau ir ėmiau tvarkytis įvairias smulkmenėles.

 • Jeigu šiek tiek girdėjote apie Linux, tikriausiai žinote, kad nereikia programų ieškoti internete ir instaliuoti, visa tai atliekama paketų tvarkyklėje (Synaptic Package Manager, Package Manager ar pan.). Visa bėda, kad su Ubuntu negalima taip paprastai instaliuoti net Skype, taigi tenka atsidaryti Konsolę ir pridėti Medibuntu saugyklą, smulkmena, bet pradedančiajam tikrai didelė bėda (sakiau pradžioje, kad pirmą dieną vos sugebėjau Skype įsirašyti). Beje, kai kurie kritikuoja Linux, kad reikia su konsole žaist, bet juk labai patogu: jei kas neaišku, eini į Google, susirandi problemą, atsidarai konsolę, nukopijuoji problemai išspręsti susirastą kodą ir problema išspręsta. Taipogi dedam didelį pliusą Linux Mint, nes Medibuntu jau yra pagal nutylėjimą. Čia šiaip parašiau, jei kas naudojat Ubuntu.
 • sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/feisty.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list
 • wget -q http://packages.medibuntu.org/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add – && sudo apt-get update
 • sudo aptitude install skype
 • Toliau reikėjo, kad automatiškai užkrautų windows NTFS diskus, įjungus kompiuterį (pvz., muzikos klausant). Vėlgi pavyko rasti gana paprastą sprendimą. Įrašom pirmąją komandą, mums parodo visas particijas, susisirandam, kurią norim užkrauti automatiškai. Tada paleidžiam antrąją komandą ir atsidariusiame lange prirašome trečiąją eilutę (sd3 arba kitoks, priklausomai nuo to, kas priskiriama pirmajame žingsnyje reikalingai particijai, DATA arba kitoks, priklausomai nuo to, kaip norite pavadinti particiją).
 • sudo fdisk -l
 • sudo gedit /etc/fstab
 • /dev/sda3 /media/DATA ntfs defaults,umask=007,gid=46 0 0
 • Kadangi instaliuodamas pasirinkau, kad užkrautų sistemą be mano patvirtinimo įvedant slaptažodį, kilo problemų, nes kaskart įjungus kompiuterį, buvau prašomas įvesti slaptažodį, kad būtų prisijungta prie Wireless tinklo. Google pakuždėjo, kad užtenka tik atsidaryti interneto ryšių tvarkyklę bei prie reikiamo Wireless tinklo uždėti varnelę ties „Available to all users“.
 • Toliau teko susitvarkyti ir neveikiančią BisonCam kamerą. Savo jėgomis nepavyko, bet įgudę Kompiuterijos forumo nariai greit rado sprendimą.
 • Atsisiunčiam tvarkykles
 • cd /kelias_iki_tvarkyklių_aplanko
 • make
 • make install
 • Kadangi jau metus nebenaudoju pelės (kam pelė, kai yra nešiojamuose kompiuteriuose jutiklinis kilimėlis (ačiū kalbininkams už nevykusį „touchpad“ vertimą)). Taigi kilo problemų, nes dažnai perbraukiu per slinkties juostą (scrolling), o toks dalykas pradeda kaitalioti virtualius darbalaukius (viewport switcher). Pavyko šitą problemą nesunkiai išjungti nustatymuose.
 • Menu > Control Center > Compiz Config Settings Manager > išjungiam Viewport Switcher.
 • Dar pasinaudojau Karolio informacija ir nusistačiau, kad Win+D sumažintų langus į užduočių juostą, kaip Windows
 • gconftool-2 -t str --set /apps/metacity/global_keybindings/show_desktop "<Mod4>d"
 • O su ten pat esančiu septyneto patarimu įsidiegiau Parcellite clipboard manager, kad nekiltų nesklandumų kopijuojant ką nors iš vienos programos į kitą.
 • Gal dar kas norės nusistatyti, kad pagal nutylėjimą krautų ne Linux, o Windows, jei vartotojas to nepasirenka, kraunantis kompiuteriui. Tokiu atveju į konsolę vedam žemiau esančią komandą, atsidariusiame lange ties „default“ įvedam tokį skaičiuką: kai kraunasi kompiuteris, mums leidžia pasirinkti, kurią operacinę sistemą užkrauti, susiskaičiuojam, kelintoj eilutėj yra Windows ir atimame vienetą. Tą skaičių ir įvedam. Timeout eilutėje galime pasirinkti, po kiek laiko įkrauti numatytąją sistemą, jei vartotojas pats nepasirenka, nes numatytosios 10 sekundžių yra per daug.
 • gksudo gedit /boot/grub/menu.lst

Berods viskas, gyventi jau galima.

Tinkamų programų paieška

Lieka dar susirasti programas (pagrindinės programos pilnaverčiam darbui jau būna įdiegtos pagal nutylėjimą, dar vienas pliusas Pingvinams). Kadangi su Windows sistema pamėgtos programos ne visada turi ir Linux versiją, tai tenka arba bandyti paleisti jas su Wine emuliatoriumi arba ieškoti alternatyvų. Taigi žiūrim, ką turim:

 • Ofiso programos: Microsoft Office, Open Office > Open Office (ir taip jau kurį laiką naudojau Open Office, tai problemų nekyla, beje, dedam čia ir dar vieną pliusą, nes Open Office be problemų atpažįsta MS Office 2003/2007 failus, taigi nekyla jokių nemalonumų)
 • Naršyklė: Internet Explorer, Firefox > Opera, Firefox (Firefox kaip pagrindinė, bet mėgstu turėt ir dar vieną dėl viso pikto, taigi vietoje IE pasirinkau Operą)
 • Paštas: Thunderbird > Thunderbird (nėra ką komentuot)
 • Žodynai: Anglonas, Oxford Business English Dictionary > OpenDict, Anglonas su Wine emiliatoriumi, Oxford Business English Dictionary su Wine emuliatoriumi (OpenDict būtų visai neblogas, bet labai jau liesas, lyginant su Anglonu, tarimo nerodo. Emuliuojamas Anglonas veikia be jokių priekaištų, kaip ir Oxford angų-anglų žodynas)
 • DC++ pumpavimo programa: StrongDC++ > LinuxDC++ (nejaučiu didelio skirtumo)
 • Torrent pumpavimo programa: uTorrent > Transmission (irgi geras daiktas)
 • Muzika: JetAudio > Rhythmbox (labai jau primityvi, lyginant su JetAudio, bet veikia labai gerai, man jos užtenka. Ir dedu didelį pliusą už tai, kad veikia klaviatūros specialūs mygtukai, skirti WMP. Pagaliau ir jie bus panaudoti).
 • Filmai: JetAudio > MPlayer, VLC (Jau baigiu įprast prie VLC, ne toks gražus kaip JetAudio, bet turi pora funkcijų, kurių neturi JetAudio).
 • FTP: FreeCommander > gFTP (Na, speciali FTP programa veikia kokybiškiau ir greičiau, bet man FreeCommander labiau patiko).
 • Failų tvarkyklė: Windows Explorer, FreeCommander > Nautilus (vienintelis dalykas, ko pasigendu iš KDE, tai Dolphin – vienintelės man patikusios failų tvarkyklės. Poreikiai nedideli: normali išvaizda ir du skydeliai (panels). Kol kas nieko žmoniško nerandu, ką pasiūlysit? Tikriausiai imsim Gnome Commander. Dar jei pavyks spalvas susitvarkyt, tai bus nuostabu.
 • Pokalbiai: Skype > Skype (laukiam naujos versijos, nes senoji kiek primityvi).
 • Teksto rašyklė: Notepad, Notepad++ > Gedit, Geany (iki Notepad++ dar toloka, bet iš bėdos užtenka).
 • Diskų įrašymas: Ashampoo Burning Studio, PowerIso > Brasero (dar net neišbandžiau)
 • Muzikos žymų tvarkymas: TagScanner > EasyTag (irgi nebandžiau, bet turėtų pakakt)
 • Nuotraukos: Paint, Paint.NET > Gimp (per sudėtinga truputį, bet su Google išgyvensiu, visgi Paint.Net mano primityviems poreikiams labiau tiko)
 • Video redagavimas: Nieko > Kol kas nieko (gal ką žmoniško žinot, kad bet kuris pradedantysis sugebėtų naudotis? Nieko nesusiradau). Panašu, kad apsistosiu ties OpenShot.
 • Antivirusinė: Avira Personal > Vaje, pingvinas virusų nelabai bijo, tai ir antivirusinės nereikia.
 • Operacinės sistemos tvarkymas: Wise Registry Cleaner, CCleaner, Defraggler… > Nieko, Linuxai tiesiog veikia.

Panašu, kad viskas. Tų elementarių programėlių net nebeminėsiu, viskas integruota. Beje, yra puslapis, kuriame galima rasti alternatyvių Windows sistemoms programų.

LRT, LRT2 tiesioginės transliacijos žiūrėjimas su Linux

Toliau dar gana didelė problema kilo dėl to, kad aš mėgstu tiesiogiai Panoramą pažiūrėt, o jie ten viską pasidarę taip, kad tik su Windows normaliai veiktų. Visgi išeitis yra, galima tiesiogiai žiūrėti LRT ir LRT2 su VLC grotuvu, pasileidus:

 • mmsh://86.38.0.225:83  (LRT aukšta kokybė)
 • mmsh://86.38.0.225:85  (LRT vidutinė kokybė)
 • mmsh://86.38.0.225:84  (LRT2 aukšta kokybė)
 • mmsh://86.38.0.225:86  (LRT2 vidutinė kokybė)

Tiesioginei transliacijai neturiu jokių priekaištų. Problema kyla, norint pažiūrėti ne tiesiogiai, o archyvą. Laidas galima tiek žiūrėti naršyklėje, tiek atsisiuntus į kompiuterį, su video grotuvu. Ir taip, ir taip žiūrint, jaučiama apie 1,1 sekundės garso/vaizdo desinchronizacija, gal kas žinot, kaip sutvarkyt? Aišku, galima atsisiųst bei su VLC susisinchronizuot, bet čia ne sprendimas.

Apibendrinimas

Pabaigai gal reiktų apžvelgt visus tris mėnesius su Linux:

 • Instaliavimas. Vyksta labai greitai, kartu instaliuojamos ir tvarkyklės bei reikalingiausios programos, taigi tai sutaupo daug laiko. Operacinė sistema iš karto būna paruošta darbui. Kraunantis kompiuteriui, kaskart leidžiama pasirinkti, Linux ar Windows.
 • Programos. Nors kartais trūksta pakankamai stiprių alternatyvų kai kurioms Windows programoms, bet jų yra daug, jas lengva instaliuoti (nereikia internete ieškoti) ir jos nemokamos (tarp mūsų kalbant, nereikia ieškot, kaip nulaužt). Be to, daugelį Windows programų ir žaidimų galima paleisti per Wine emuliatorių.
 • Programų ir sistemos atnaujinimai. Viskas viename, nereikia žiūrėti, kada atsiras nauja programos versija bei ją diegti. Sistema pati suranda atnaujinimus ir pasiūlo juos įdiegti. Ir, skirtingai nei Windows, nelenda kas penkias sekundes su pasiūlymais perkrauti kompiuterį.
 • Stabilumas. Jie tiesiog veikia, niekas nelūžinėja (nebent kokia programa užlinksta ko nors primaigius per daug, bet užlūžusi programa nelaužia visos sistemos kaip dažnai pasitaiko su Windows), nėra minutės trukmės užšalimų kaip su Windows (čia apie savo kompiuterį kalbu), vieną dieną iš niekur nieko nepradeda mėtyt klaidų, nelėtėja kiekvieną dieną.
 • Kompiuterio užsikrovimas. Windows XP užsikrauna per 1:15 min, Ubuntu berods per 48 s, Mint neskaičiavau, bet tikriausiai truputį daugiau nei Ubuntu.
 • Grožis. Man patinka juoda Shiki-Mint tema, gražu. O su tais Compiz efektais linksma pažaisti. Kas svarbiausia, tas grožis netrukdo ir nesulesa visų resursų. Be to, galiu pagirti Linux Mint kūrėjus už kompaktišką užduočių juostą, nes aš taupau ekrano vietą.
 • Įpratimas. Kaip jau sakiau, pirmosios dienos buvo gana sunkios, bet pamažu viskas tapo taip pat aišku kaip ir Windows. Tam prireikė 1-2 savaičių. Taigi sistema tikrai draugiška vartotojui.

Vis dar neišspręstos problemos

 • LRT archyvo laidų audio/video desinchronizacija.
 • Juodas ekranas po pažadinimo iš „Stand by“ (kartais). Tikriausiai kaltas Ati Mobility Radeon.
 • Reikalinga paprasta video redagavimo programa. Panašu, kad apsistosiu ties OpenShot.
 • Dviejų skilčių (panels) failų tvarkyklė, normalios išvaizdos ir pritaikyta mirtingiesiems (reiks dar pasiskaityt, gal galima Dolphin su Gnome naudot normaliai). Tikriausiai imsim Gnome Commander. Dar jei pavyks spalvas susitvarkyt, tai bus nuostabu.
 • Klaviatūros mygtuko Caps Lock reikšmės pakeitimas į Right Alt
 • Užvedus pelę ant užduočių juostos ir brūkštelėjus per slinkties juostą, pradeda atsidarinėti sumažinti langai. Reiktų išjungt šitą funkciją, su „touchpad“ tikrai trukdo.
 • Įjungus kompiuterį, slaptažodžio prašymas išjungtas. Bet prikėlus iš StandBy arba Hibernate, vis dėlto slaptažodžio reikalauja.
 • [Kažką dar užmiršau tikriausiai, tai vėliau papildysiu]

Kokiems vartotojams labiausiai tiktų Linux?

Ir vis pagalvoju, kuriems žmonėms Linux visgi labiausiai tinka, padariau išvadą, kad visiškai žaliems, kuriems tereikia, kad sistema veiktų stabiliai, rodytų visokius dokumentus, filmus, grotų muziką ir pan. be papildomo vartotojo įsikišimo ir kad nei iš šio nei iš to nepradėtų mėtyt neaiškių klaidos pranešimų, nes žmogus nemokės išspręsti kilusių problemų. Žinoma, iš pradžių kažkam teks truputį sukonfigūruoti viską, bet po to Linux bus idealus variantas visiškai žaliems. Taipogi Linux skirtas ir pažengusiems iki tokio lygio, kad moka naudotis Google (normaliai, o ne ant durniaus), kad patys sugebėtų viską susikonfigūruoti, jei to prireiktų. Mažiausiai tinka visiems vidutinių žinių žmonėms, kurie įpratę prie Windows, kuriems galbūt reikia specifinių programų, kurių nepavyksta paleisti su Linux. Taip pat ir žmonėms įpratusiems dažnai kviestis meistrus, kai Windows pakrato kojas, jiems būtų neįprasta, jei sistema ilgą laiką veiktų stabiliai. Ir, žinoma, kad Linux visiškai netinka žmonėms „o šita programa niekam tikus, nes nemokama, nors ir nebandžiau, nemokamas tik sūris pelėkautuose, o va šita eina su „crackais“, tai tikriausiai labai gera, imsiu šitą…“. Žinoma, paskui tokio požiūrio žmonės kviečiasi meistrus, kad perinstaliuotų Windows, nes virusų prisikaupė, bet čia jau kita kalba.

Ir šiek tiek vaizdų iš mano Linux Mint 7 Gloria

Spustelėkite pora kartų, jei norite matyti per visą ekraną.

Jei dėl kokių nors priežasčių nematote video arba norite pažiūrėti originalą, atsisiųskite iš čia arba čia.

63 komentarai – “Linux Mint – draugiškas mėtinis pingvinas”

„LRT archyvo laidų audio/video desinchronizacija.“

Ziuri per vlc ? Kokia rezoliucija tu video yra ?

Jei mėgsti komandinės eilutės įrankius – susiinstaliuok Midnight Commander ( sudo aptitude install mc, ) Paleisi paprasčiausiai komandinėj eilutėj parašęs „mc“ , o jei norėsi su root privilegijom, tada „sudo mc“.

Dar kada patariu išbandyti openSuse 🙂 Ten praktiškai viską galima susitvarkyti per grafinę aplinką 🙂 Na žinoma tik joje reikia viską rasti.

Reikėjo pabandyt tokį linuksą gOS – ten yra daug integruotų Google įrankių, jau iš karto instaliuotas Skype, Wine, mato Windows particijas. Būtų atkritę nemažai darbo. Tik viena problema – Anglonas per Wine taip paprastai nesusiinstaliuoja – neleidžia įvesti kodo. Bet čia jau daugumos linuksų problema.

@Maras
Reiks tada KDE visą paką instaliuot, jei su Gnome nieko doro failų tvarkymui nesurasiu.

@linuxr
Berods esu bandęs MC, ne man skirtas. O ir tas mėlynas fonas man ne prie širdies.
Kadangi kompiuterastas mažas iš manęs, tai norėtųsi kažko itin paprasto. Komandinės eilutės per didelis mėgėjas nesu.

@paulius
OpenSuse ateities planuose, bet kol kas apsistosiu prie Mėtos, kol ji mane nuvils. Tikėkimės, kad to nebus.

@Dainius
Berods bandžiau ir gnome commander. bet ir jis man kažkuo neįtiko.
Reiks iš naujo pereit per visus ir rimčiau patyrinėt
http://168hours.wordpress.com/2008/08/18/10-total-commander-alternatives-for-linux/

Arba dar esu googlėj radęs kažkokių instrukcijų, kaip iš Nautilus pasidaryt du skydus. Gal tą reiks išbandyt.

Nežinau, žiūrėsiu.

@Andrius
Bandžiau tuos linuxus, apie kuriuos daugiausiai teko girdėti 🙂
O anglono paleidimo instrukcija laibai detali, tai pasileido be problemų.

Elementariam video redagavimui siūlau avidemux. Be visokių „vykruntasų“, paprastas, turi nemažai filtrų, galima pasireguliuoti vaizdo-garso sinchroną. Jei neužsiimi video darbais profesionaliau, nieko nepasigesi.
Dar gali pabandyti Kino. Aš jo asmeniškai neperkrimtau nuodugniai, tiesiog reikėjo vienam konkrečiam tikslui, tad nuodugniau susipažinti neturėjau garbės:)
Yra ir daugiau programų, bet kaip nesidomintis, nepamenu 🙂

Aš irgi pritariu @punktyras nuomonei kad video redagavimui, karpymui, sinchronizvimui, konvertavimui iš į, ir pan. avidemux bene geriausias variantas.

Aš po pažintimi su linux (Ubuntu) formatavau hdd (bėda buvo ne linux, o mano nemokėjimas jais naudotis) ir grįžau prie Microsoft’o langų 🙂 bet noras susidraugauti su linux’ais išliko – reikės pabandyti tą mėtinę versiją 🙂

gaila, kad mokymo įstaigose buvo brukami windows’ai :/

mano laikais 🙂 ir univeruose buvo windows. kažkiek „pauostėm“ unix, bet tuom ir pasibaigė 🙂

Sony vegas 8.0 – vienas geriausiu irankiu dirbti su video failais. Jai ismoksti su juo naudotis, daugiau jokiu nereikia papildomu irankiu. Pasiskaicius internete ir truputi pasimokius, jai turi galva o ne kopusta, tikrai ner taip jau sunku su juo dirbti.

Turėjau kiek praktikos su Linux Ubuntu, bet visiškai pereiti prie jų man trugdė tai, kad kopiuteryje be jų dar ir Windows’ai gyveno. Dabar paklausysiu Manto patarimo pereiti prie pingvino 🙂
Kas nenori, kad kelią perbėgtų juoda katė – LANVA, tai siūlyčiau nuo Windows OS pereiti prie Linux, nes propaganda susijusi su p2p tinklo vartotojais vis labiau ima mane gąsdinti ir nenorėti papulti į LANVA „išrinktųjų gretas“ 😀

Na, dėl lrt.lt/tv žiūrėjimo problemų ant Ubuntu išvengti galite taip: per synaptic paketų valdymo tvarkyklę instaliuoti ‘mozilla-mplayer’ paketą. Jei po to lrt.lt video vis tiek nerodys, naudojant tą pačia synaptic reiktų ištrint paketą ‘totem-mozilla’. jokių scnarijų, jokių bin/bash, jokių terminalų 🙂 Garso bei vaizdo asichroniškumo nepastebėjau.
O video redagavimui man patiko Pitivi ir Kdenlive.

@AMIGO
Tai, kad LANVA grasina grasina, bet taip nieko ir nepadaro. Nebent ką įbaugina ir žmogus baudą susimoka be teismų.
O teismuose tą tracker.lt savininką gal vienintelį tesugebėjo prigaut, nors taip ir nelabai supratau už ką.

@Andrius
Rodyt rodo mozilla-mplayer’is, bet va kažkur desinchronizacija pakišta. Gal kada išsiaiškinsiu.

LRT labai padogu per podcast prenumeruot su gPodder. Grub galima koreguoti ir grafiškai susiinstaliavus startup. Nesuprantu kuo ta mint geresnė, programų pasiūla ir instaliavimas klaikus, o meniu visiškai nepatogūs, lyginant su įprastu gnome. O medibuntu repositorijų galima ir nepatinget ubuntu įtraukti pačiam. Vienintelis man patikęs dalykas, kad programas paleist galima tokiu principu kaip veikia gnome-control-center. Bet tas meniu užkliuvo..

Labai puikus straisnis ypac sveikinu entuziazma megint kelias distribucijas.

Pasiulymai:
Juodas ekranas po pažadinimo iš „Stand by“ (kartais)
Updateitus visus susimetus turetu susitvarkyt.

Dviejų skilčių (panels) failų tvarkyklė, normalios išvaizdos ir pritaikyta mirtingiesiems.
Krusader.
MC (midnight commander) mirtingiesiems pritaikyta tik isvaizda biski sux.

@GODhack
Atnaujinimai visada pas mane tvarkingi. Kažkur kitur katė pakasta. Įtariu, kad Ati Mobility Radeon čia kalta bus. Bet ne problema, vietoj standby naudoju hibernate ir laukiu naujos Mint versijos, gal jau bus tvarkoj viskas.

Dėl tvarkyklės, tai bandau susirast ką nors ne iš KDE giminės. Tikriausiai apsistosiu ties Gnome Commander, bet dar bus matyt. Jei pavyks išvaizdą susitvarkyt 🙂

Klaviatūros mygtuko Caps Lock reikšmės pakeitimas į Right Alt
http://www.linux.com/archive/feature/113715

Įtariu, kad Ati Mobility Radeon čia kalta bus.
Ir man taip atrodo, patikrint galima nesunkiai jei netingi tik uztruks.

Dėl tvarkyklės, tai bandau susirast ką nors ne iš KDE giminės.
Krusader yra is KDE 3.x gimines, tik updeitu i 4 kazkaip negavus ir is tikro blogiausiai, kad turi kandidato laipsni i muzieju.
Jei Dolphin naudoji tai ten yra toks didelis mygtukas Split manau jis tiktu tau geriausiai.

@GODhack
Dėkui, reiks bandyt skaityt tą nuorodą.

Dėl mobility, tai laiko aš turiu, galima tikrint, jei žinai kaip. Kada kitą savaitę bus galima patikrint, nes savaitgalį kompiuteris manęs tikriausiai nematys.

Dėl tos tvarkyklės, tai išgyvensiu ir su Nautilus+GnomeCommander deriniu, o gal reiks kada ir Dolphin pabandyt įsirašyt, žiūrėsiu.

Na tikrinimas tai zinoma ziauriuoju budu: istrint radeon tvarkykles ir zet kas gausis.
Tikriausiai zinai, kad ju yra kelios: ATI tvarkykles a.k.a. fglrx ir opensorsines a.k.a. ati, radeon tai su vienom vienas neveik su kitom kitktas, o susest ir bendrai super-geru padaryt nepavyksta. Tai jau taip tenka pabandyt vienas ir kitas ir paziuret kuriuos konkretiem poreikiam ir konkreciai plokstei geriau.

Šiaip norintiems naudoti Linux/BSD rekomenduoju nVidia vaizdo plokštes, nes nVidia draiverių leidimo alternatyvioms OS srityje tikrai pirmauja 😉

Man asmeniškai KDE labiau patiko, nors 4 versija kai paskutinį kartą bandžiau nebuvo pakankamai funkcionali. Bet vien ko vertos programos Ktorrent, K3b, Amarok, Krusader, SMPlayer!

[i]Dviejų skilčių (panels) failų tvarkyklė, normalios išvaizdos ir pritaikyta mirtingiesiems (reiks dar pasiskaityt, gal galima Dolphin su Gnome naudot normaliai). Tikriausiai imsim Gnome Commander. Dar jei pavyks spalvas susitvarkyt, tai bus nuostabu.[/i]

Iš karto siūlau, kelis itin stabiliai veikiančių programų variantus kuriais aš naudojuos:
– jeigu darbo aplinka kde – tai išmeginki krusader, itin stabilus ( manasis http://img237.imageshack.us/img237/4020/krusw.jpg )
– emelfm, (emelfm2 ne toks stabilus kaip jo pirmtakas) ( http://img237.imageshack.us/img237/4791/emel.jpg )

– aš pats naudojuos „worker“ – ne itin gražiai atrodo tačiau funkcionalus ir plačiai konfigūruotinas (kiek pasikoregavęs savo patogumui), ir itin lengvas visais atžvilgiais (manojo workerio foto http://img440.imageshack.us/img440/6492/workg.jpg )

kita:
– o jeigu norisi ko tais gražaus su piktogramomis ir pan., tai thunar arba pcmanfm ( http://img266.imageshack.us/img266/4923/thu.jpg )
– o cia dar atkreipes dėmesį i xnc ( http://img141.imageshack.us/img141/4347/xnc.jpg )

[i]toks natūralus klausimas – kuo skirasi nuo Ubuntu?[/i]
valdymo panele ir su tuo susijusiomis smulkmenomis, aš kaip nebandęs ubuntu nuodugniau tai tik tokį įspūdį susidariau jog ubuntu tai storas kuinas, o mint ristūnas – tiesiog palikta tik tai kas reikalinga siekiant spartos ir viskas supaprastinta atsisakant tokių „windows style“ pagalbininkų kurių pilna ubuntėje, tačiau aš ubuntę tai gal 3 metų senumo tematęs :)… gal dabar geraiu jau ji juda ?.. tačiau pas mane mint su fluxbox grafine sąsaja ir su vėjeliu eina, pamenu ubuntu – stabdė iš karto įjungus viską kažkodėl..

Čia ne forumas, neveikia [b] tagai, naudok paprastą HTML su <, o ne [ 🙂
Tvarkyklės gan baisiai atrodo, bus gerai man ir GnomeCommander, tik kada laiko turint, reiks susitvarkyt jį.

O dėl Ubuntu ir Mint, tai man kaip tik rodos, kad į Mint visko daugiau prikišta. Bent į reikalavimus pažiūrėjus, Mint truputį daugiau prašo.

Sveiki,
Na, prisiskaiciau as cia visokiu gerybiu apie Linux, ir susigundziau pabandyti… Ilgai galvoju kokia versija pabantinti, ir visdelto nusprendziau pasirinkti Mint 7 Gloria. Jau neuzilgo baigs instaliuoti… 🙂
Jeigu nesunku, surasykit pagrindinius dalykus, del ko galiu netycia sugalvoti isgyvendinti Linuxus is savo HDD.
Linux naudosiu kaip 2nd OS, pirmoje vietoje Windows 7 kolkas.

Oj, nekokia dienelė buvo. Bandziau C diska praplesti, (jau gal koki 5 karta dares tokia operacija) uzlenkiau kompa. Kaip – nei pats nezinau… Ir nepatikesit, siaip netaip su Linux Live CD susiriedziau particijas kaip turi buti.
Siaip labai nustebino, kad labai daug naudingu dalyku Linux’e, kazkaip keista, ko verti Window$ai, kai jame nera jokiu doru programu, realiai su IE intike sedeti, arba nuotraukas ziureti tik..
Linux nustebino, jau ir kampeli HDD paliksiu jiems. 🙂

Failu tvarkykle: konqueror 😀 nors ir naudoju xFce4 bet konqueror the best!

em, apie Firefox ir Thunderbird suderinamuma windows ir linux pamirsai pamineti! 😉
t.y. nukopinus profilius is windozes gauni ta pati ff ir tb linuxe 😉

Sveiki, isirasiau mint 7, ir iskilo tokia problemele, jog negaliu isjungt pilnai PC. spausi isjungti ir kaip ir jis bando issijunginet, bet galu gale uzstringa: juodas ekranas kazkokie skaicia (kaskart vis kitokie) uzrasyta Power down ir kabo taip. cia pasinagrinejau, kaip ir radau sprendima:

is works for some people, myself included, with all Mint and Ubuntu distros I have used. First open the /etc/modules file in the text editor as root by entering in the terminal:

Code: Select all
gksudo mousepad /etc/modules

Then add this as the last line of the file:

Code: Select all
apm power_off=1

Save and close the file then reboot (important) your computer. Shutdown might work correctly thereafter for you.

I have done this on maybe 8 or more Ubuntu and Ubuntu derivatives installed on my computer. Fixed my shutdown problem every time.

kaip ir viskas aisku, bet kadangi as linux naidoju pirma kart tai nelabai gaudausi komandose, gal galetu kaip nieko nesuprantanciam detaliai paaiskinti kaip man isspresti sia problema. Labai dekingas buciau

Aciu.

AurimasAndrijauskas@inbox.lt

@Aurimas
Atsidarau terminalą, įvedi tą
gksudo mousepad /etc/modules
mygi enter
paprašo slaptažodžio, įvedi
atsidaro gedit programa (kaip notepadas)
Ir apačioj įrašai tą eilutę
apm power_off=1
Išsaugai
Perkrauni kompiuterį.
Berods taip. Aš ir pats nesu didelis Linux žinovas, dar tik pradedantysis 🙂

darau kaip parasyta, bet neatodaro gedit, nesuprantu kodel. po enter paspaudimo palaukiu kelias sek. ir duoda isnaujo rasyt komanda:

( Let me take you a button-hole lower. )
( )
( — William Shakespeare, „Love’s )
( Labour’s Lost“ )
————————————–
o
o __ _/_/
o __/
(oo)_______
(__) )/
||—-w |
|| ||
meskis@meskis-laptop ~ $ gksudo mousepad /etc/modules
meskis@meskis-laptop ~ $

nesuprantu kas cia yr, ar cia as visiskas zioplys (tai tiketina ) ar cia kazkas su linux ne taip?

mmm, as ir mastau prie ko cia tas mausepad, va dabar jau panasiau, na , o, bet, taciau viestiek dar klausimeli turiu. atsidare man ten kas reikia, nukopijuoju as ta „apm power_off=1“ issaugau, bet vistiek tas pats viskas atrodo taip:

# /etc/modules: kernel modules to load at boot time.
#
# This file contains the names of kernel modules that should be loaded
# at boot time, one per line. Lines beginning with „#“ are ignored.

lp
apm power_off=1

gal as cia ka nors ne taip padariau?

Aciu kas stengesi padeti, bet man truko kantrybe, susikaliau xp. Gal kada nors, kai vel labai, labai neturesiu ka veikt, pameginsiu paeksperimentuoti. 🙂

Failų komanderis neblogas MC. Terminalinis, paliko ir ftp. Patogu per ssh jungiantis naudotis juo

* Ofiso programos: Microsoft Office, Open Office > Open Office (ir taip jau kurį laiką naudojau Open Office, tai problemų nekyla, beje, dedam čia ir dar vieną pliusą, nes Open Office be problemų atpažįsta MS Office 2003/2007 failus, taigi nekyla jokių nemalonumų)
tik deja neatpazista ofisas odt failu 🙂

* Naršyklė: Internet Explorer, Firefox > Opera, Firefox (Firefox kaip pagrindinė, bet mėgstu turėt ir dar vieną dėl viso pikto, taigi vietoje IE pasirinkau Operą)
as sioje vietoje pasirinkau google-chrome ir iceweasel 🙂 bei opera ir epiphany 🙂 bei netsurf 🙂

* Paštas: Thunderbird > Thunderbird (nėra ką komentuot)
ieskau geresnio produkto, nerandu… nepatinka ikrovos ir isjungimo greiciai

* Žodynai: Anglonas, Oxford Business English Dictionary > OpenDict, Anglonas su Wine emiliatoriumi, Oxford Business English Dictionary su Wine emuliatoriumi (OpenDict būtų visai neblogas, bet labai jau liesas, lyginant su Anglonu, tarimo nerodo. Emuliuojamas Anglonas veikia be jokių priekaištų, kaip ir Oxford angų-anglų žodynas)
sito nezinau 🙂 galbut panaudojus translate google com arba lietuviu anglu com 🙂

* DC++ pumpavimo programa: StrongDC++ > LinuxDC++ (nejaučiu didelio skirtumo)
siaip mlnet siulyciau pameginti 😉

* Torrent pumpavimo programa: uTorrent > Transmission (irgi geras daiktas)
ziureti auksciau 😉

* Muzika: JetAudio > Rhythmbox (labai jau primityvi, lyginant su JetAudio, bet veikia labai gerai, man jos užtenka. Ir dedu didelį pliusą už tai, kad veikia klaviatūros specialūs mygtukai, skirti WMP. Pagaliau ir jie bus panaudoti).
heh, tavo isvardintame puslapelyje, kuris rodo alternatyvas nera jau kelis metus puikiai veikiancio ir egzistuojancio produktelio: MOC veikiantis per komandine eilute, ncurses grafine sasaja :), puikus audio playeris 🙂 zmones skundziasi, kad 60GB muzikiniu failu apdorojami, pristabdant atidaryma ir uzdaryma programos, iki puses minutes…

* Filmai: JetAudio > MPlayer, VLC (Jau baigiu įprast prie VLC, ne toks gražus kaip JetAudio, bet turi pora funkcijų, kurių neturi JetAudio).
agree

* FTP: FreeCommander > gFTP (Na, speciali FTP programa veikia kokybiškiau ir greičiau, bet man FreeCommander labiau patiko).
FileZilla?

* Failų tvarkyklė: Windows Explorer, FreeCommander > Nautilus (vienintelis dalykas, ko pasigendu iš KDE, tai Dolphin – vienintelės man patikusios failų tvarkyklės. Poreikiai nedideli: normali išvaizda ir du skydeliai (panels). Kol kas nieko žmoniško nerandu, ką pasiūlysit? Tikriausiai imsim Gnome Commander. Dar jei pavyks spalvas susitvarkyt, tai bus nuostabu.
siulau konqueror (is kde3.5), jei reik per grafine, siaip pats thunar naudoju, per koamndine eilute – mc (midnight commander)

* Pokalbiai: Skype > Skype (laukiam naujos versijos, nes senoji kiek primityvi).
ismesk, naudok pidgin ir jokio skype 🙂 siaip skaipo ideja nebloga, bet kai ja nusipirko tai…

* Teksto rašyklė: Notepad, Notepad++ > Gedit, Geany (iki Notepad++ dar toloka, bet iš bėdos užtenka).
nenori Notepad++ susikompiliuoti linuxui?

* Diskų įrašymas: Ashampoo Burning Studio, PowerIso > Brasero (dar net neišbandžiau)
k3b

* Muzikos žymų tvarkymas: TagScanner > EasyTag (irgi nebandžiau, bet turėtų pakakt)
jap pakanka, siaip yra pilna php parasytu programeliu imanciu info is cddb

* Nuotraukos: Paint, Paint.NET > Gimp (per sudėtinga truputį, bet su Google išgyvensiu, visgi Paint.Net mano primityviems poreikiams labiau tiko)
tuxpaint ? ka tu su ja nori daryt?

* Video redagavimas: Nieko > Panašu, kad apsistosiu ties OpenShot.
mplayer ? ripperx, ripit, oggconverter ir pan dziaugsmai

* Antivirusinė: Avira Personal > Vaje, pingvinas virusų nelabai bijo, tai ir antivirusinės nereikia.
heh, reikia to antiviruso visvien 🙂 clamav, arba oav 😉

* Operacinės sistemos tvarkymas: Wise Registry Cleaner, CCleaner, Defraggler… > Nieko, Linuxai tiesiog veikia.
na fsck

@Ruslanas
Kas čia atkapstinėja šimtamečius įrašus? 🙂
Nu gerai, pažiūrėkim, kas per tą laiką čia pasikeitė.

Operą išmečiau velniop, nes labai nestabiliai veikė. Pagrindinė vis dar Firefox, papildomos Google Chrome ir Midori.

Prie filezilos jau irgi esu perėjęs 😉

Failų tvarkyklės nebeieškau. Įpratau prie Nautilus, nebereikia ir to antro skydelio.

Notepad++ nebereikia. Susiradau visas reikalingas sau funkcijas ir geany. O tie kompiliavimai ir kiti keiksmažodžiai – apsieisiu 🙂

k3b čia tikriausiai KDE, o pas mane Gnome, per akis Brasero.

tuxpaint berods bandžiau, bet jau prie gimpo baigiu įprast.

Dėl video, tai kol kas tik pitivi išbandžiau, reiks pradėt ir prie openshot pratintis.

Antivirusinę įsirašiau Avast, nors vis tiek niekam jos nereikia 😀
Bandžiau ir Avirą susiinstaliuot, bet ten jau man per sudėtinga, su Avast paprasčiau.

@Ruslanas
* Pokalbiai: Skype > Skype (laukiam naujos versijos, nes senoji kiek primityvi).
ismesk, naudok pidgin ir jokio skype 🙂 siaip skaipo ideja nebloga, bet kai ja nusipirko tai…

Be komentarų, atsirado žaliasis ekologas… O tu pavydi, kad Microsoft sumokėjo 8 mlrd. €? Kad estas kūrėjas šios programos, gavo kažkiek pinigų pardavęs šią programą? Ji niekad nebuvo žalių ekologų atviro kodo, o kad nusipirko, nieko nekeičia. Išlieka populiariausia bei privati bendravimo programa. Tai kad ant Linuxų vėluoja ar kas ten yra, jau jūsų linuxoidų problemos 🙂 Jei nebūtų kapitalizmo, visi gyventumėme skurde, trumpai ir nuobodžiai.

Sveiki. Jei į šį puslapį užklys neregys, tai jam turiu gerų naujienų:
Linux Ubuntu, net demo režimu, gali komentuoti kompiuterio darbą balsu ir visai suprantama lietuviška kalba. Jei parsisiųsit Ubuntu su Gnome arba Mate grafine aplinka, tai, kai sistema užsikraus iš CD paspauskite ir palaikykit kokią sekundę mygtukus „alt“ ir „start (Windows)“ ir „s“. Jei paleidžiant Ubuntu buvo parinkta Lietuvių kalba – ekrano skaityklė „orca“ prabils lietuviškai. Demo režime balsu komentuojamos beveik visos reikalingos programos: Firefox naršyklė, disko skaidymo programa Gparted, diskų tvarkymo įrankis , startinės laikmenos kūrimo priemonė, reikalinga norint demo režimu paleisti sistemą iš atmintuko, išsaugant laikinuosius duomenis pvz: naršymo, ar parsisiųstus CD atvaizdžius (piratinis.iso).
Ubuntu pradinė grafinė aplinka yra „unity“, tačiau neregiams Unity dar ne visiškai paruošta, todėl balsu nekomentuoja paieškos lange rodomų programų sąrašo.. Gnome ir Unity aplinkos naudoja vietinės paieškos įrankį vietoje meniu. Paspaudę „start“ rašom programos vardą, ar jos darbo kontekstą. Pvz: „tekst“, ar „play“ ir gauname pasiūlymus, teksto tvarkymo, ar medijos leistuvų pasirinkimui. Mate aplinkoje programų meniu iškviečiamas, kaip ir senose Ubuntu versijose, kartu spaudžiant mygtukus „alt“ ir “f1“ ir renkamės su rodyklių mygtukais. Gnome ir Unity aplinkose daug ko lengvai surasit spausdami „start“ ir, nieko nerašydami, dar paspaudę kombinaciją „ctrl“,“alt““tab“ir rinkdamiesi šoninių krypčių rodyklėmis.
Jau keletas Ubuntų versijų normaliai bendrauja su NTFS (Windowsiniais) skirsniais, todėl net slaptažodžiais apsaugotuose Windowsuose galima nugvelbti „Dokuments and setings“. NEPATARIU, NES UŽLAUŠIT Windowsus. Tačiau, jei reikia pasinaudoti laisvu disko plotu, ar išgelbėti duomenis iš begriūvančios Windowsinės sistemos,tai, labai naudinga

Dar labai svarbi linux savybė, kad ją, kaip pilnavertę sistemą galima įdiegti į išorinę laikmeną – prijungiamą SSD, ar HDD. Tiesa, ji, kaip ir visos pilnavertiškai įdiegtos sistemos, „prisiriša“ prie konkretaus kompiuterio. Norint, kad Ubuntu būtų pilnavertiškai įdiegta į išorinę laikmeną, reikia įdiegimo vediklyje nurodyti, kad skirsnius pasirinksit rankiniu būdu, ir nurodykit, skirsnius esančius išorinėje laikmenoje, kurie jau būtų sukurti su gparted anksčiau. Be to, pasirinkite, kad paleidimas vyktų iš išorinio įrenginio (žiūrėti vedlio lange,po skirsnių sąrašu).
Sėkmės globojant ir veisiant „pingvinus“.

Labas Petrai 🙂
Matosi, koks tu neregys 🙂 Tiek įsijautei į Ubuntu super duper saugumą ir stabilumą, kad pamiršai Windowsus nuo 95 laikų? Jei nežinai, buvo tokie XP, savo laiku OP, o nuo Windows 7 viskas pasikeitė kardinaliai. Sistema tapo stabili, ir nereikia čia varyti savo pingviniškos demagogijos. Slaptažodžiu apsaugoti dokumentus yra rimtos programos, o ne menamos MS-offiso, nežinau kaip dėl tų slaptažodžių, bet jeigu eina perskaityti užšifruotus dokumentus, tai tikriausiai slaptažodžių apsauga taikoma tik dirbant Windows OS. Bet apsisaugojimui yra rimtos programos, pvz „BitLocker“. Šiuo metodu užšifruoti atmintukai tampa nematomi ir neiššifruojami jokiems linuxams. Taip pat siūlau pasidomėti ir Windows sistemoms skirtomis garso programomis. Ir nustok kišti neregiams Pingvinus! Tu manai jie susitvarkys su terminalu? Su updeitais ir visais kitais keblumais?

P.S. neregiams, jeigu Lietuvoje iš jų dirba kompiuteriu, reikia ypač specifinės OS, o gal greičiau programos, čia jau priklauso nuo to ką jie daro. Į tokią situaciją papuolus nei win, nei lin nėra tinkami, nes jie kurti žmonėms su regėjimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *