Kategorijos
Mokslai

MRU Finansų ekonomika. III semestras

Praplaukė dar vienas semestras, kažkaip laikas vis greičiau bėga. Senstu…

Bet visgi žiūrim, ką čia šį semestrą apturėjom, reikia gi paburbėt ir ateities kartoms truputį informacijos palikt.

Šį kartą pamėginsim į įrašą prigrūsti dar daugiau kritikos, objektyvumo ir informacijos apie nusirašinėjimo galimybes. Ir daugiau jokių nuorodų į dėstytojų tinklaraščius, užteks čia žaist.

Kaip jau matot suvestinėj, Mantas laaabai nusimokė, nors mokės tikrai ne mažiau. Matyt, mokslas pasunkėjo, o gal aš jau atbukau?

Gerai, užteks šitų kvailų įžanginių nusišnekėjimų, einam prie semestro apžvalgos:

Anglų kalba

Trečią ir paskutinį semestrą pas dėstytoją D. Užpalienę mokėmės anglų kalbos. Net nelabai ką galiu ir papildyti, trečias semestras nesiskyrė nuo ankstesniųjų, lankom seminarus, jei juos praleidžiam, atsiskaitinėjam, parašom pora kontrolinių darbų ir baigiam semestrą. Kadangi čia jau paskutinis anglų kalbos semestras, tai apturėjom nebe įskaitą, o egzaminą. Dėl to gruodžio pabaigoje atsiskaitėm egzamino dalį raštu (užduotys kaip per kontrolinius + summary), o sausy vyko baigiamoji dalis žodžiu (jeigu kas tikisi išsisukti nuo šios dalies, tai teks visus tris semestrus mokytis aukščiausiais balais, kitaip galit nesvajot). Temos nesunkios (yra dėstytojos puslapyje surašytos), išsitraukiau klausimą apie globalizaciją, tai kažką truputį pašnekėt sugebėjau.

Nusirašinėjimas per paskaitas/egzaminą nepastebėtas, nelabai tam ir galimybių buvo.

Ekonometrija

Pas dėstytoją P. Rudzkį pasimokėm truputį ekonometrijos. Net nežinau, ką čia ir rašyt. Nėra, ką būtų galima pakritikuot. Matosi, kad žmogus puikiai išmano savo profesiją, vedė paskaitas be užrašų (o čia labai retas atvejis). Ateityje bus labai geras dėstytojas, net neabejoju.

Per seminarus pas tą patį dėstytoją grupėse po 3-4 žmones darėm šiokį tokį projektinį darbą, nuo kurio priklausė pusė egzamino balo. Teko net iki Statistikos departamento nugaut ir duomenų pasirinkti. Tiesą sakant, prasikeikėm darydami tą projektą, bet galima pasidžiaugt, kad jau baigta, užtai ateities kartos dar apturės šitą džiaugsmelį. Tiesa, čia turiu vieną pastabą: kodėl reikėjo mus mokyti daryti visus skaičiavimus su MS Excel, jei yra tam pritaikytų programų. Nepraktiška.

Nusirašinėjimas per egzaminą nepastebėtas, nors ir nesižvalgiau per daug. Buvo stengiamasi tam nesudaryti sąlygų. O egzaminas buvo pakankamai lengvas, tikėjausi kažko sunkesnio.

Finansų matematika

Pagaliau tokia matematika, kokia man dar patiko ir kokios jau nuo kokios 10 klasės aš nemačiau. Nieko mokytis nereikia, yra kelios formulės, truputį pagalvoji ir sprendi. Turėjom ir tikrai gerą dėstytoją – P. Katauskį, kuriam net nelabai galiu ką prikišti, tik per paskaitas kartais tempas per greitas buvo. Pagaliau nuo 10 klasės, kai paskutinius metus mane mokė mokytoja L. Liobikienė, atsirado žmogus, kuris mane sudomino matematika.

Per seminarus uždavinius sprendėm su dėstytoju A. Kaučiku, pas kurį kentėjom visą pirmąjį semestrą. Tiesa, jo vedamiems seminarams šį kartą irgi nelabai galima ką prikišti. Tempas buvo kiek per lėtas (nors taip užtikrinama, kad visi suprastų), nuolatiniai matematiniai juokeliai kartais įgrisdavo (bent jau miegas neimdavo), nepatiko man ir tas perdėtas dėmesys smulkmenoms. Bet čia menkniekiai.

Per seminarus susirinkau 5 iš 5 egzamino balų, per egzaminą kažkokiais būdais sugebėjau gauti vos 1 iš 5, nors užduotys tikrai nebuvo sunkios. Bet čia jau buvo tos temos, kur reikėjo truputį mokytis, mažiau man patiko.

Per seminarus nusirašinėjimo nepastebėta, per egzaminą irgi nepastebėta, nors šiokios tokios sąlygos tikrai buvo. Gal kas iš tolėliau sėdėjusių tuo ir pasinaudojo.

Finansų teisė

Štai čia ir prasideda įrašo linksmybės. Visa finansų teisė buvo vienas didelis, labai didelis nesusipratimas. Paskaitas vedė dėstytojas A. Raišutis. O tas vedimas buvo mažų mažiausiai prastas: ateina dėstytojas, atsisėda, išsitraukia nešiojamąjį kompiuterį, atsidaro konspektą ir visą paskaitą monotoniškai skaito. Gruody buvo pora vos vos geresnio lygio paskaitų, bet to neužteko.

Seminarus vedė dėstytoja A. Visockaitė. O čia situacija dar tragiškesnė. Dėstytoja sėdi visą paskaitą ir tyli, o mes neva rengiam kažkokius pranešimus, nors patys nelabai suprantam apie ką. Iš viso per seminarus galėjom susirinkti 3 iš 10 egzamino balų, taip ir nežinom, kiek kas gavom.

Prieš egzaminą gavom pasiūlymą: arba rašom sunkų egzaminą su literatūra, arba rašom lengvesnį, bet be jokios medžiagos. Kadangi niekas atvirai neprieštaravo, susitarėm rašyti lengvesnį. Atėjo egzamino diena, gavom tris poras klausimų (iš kiekvienos poros reikėjo išsirinkt vieną klausimą ir atsakyt). Tiesą pasakius, nebuvo jau jis toks ir lengvas. Gavau, perskaičiau klausimus ir sėdžiu, nežinau ką rašyt. Dar gerai, kad į paskaitas ėjau, tai iš ten šiek tiek atsiminiau, šiaip taip parašiau ir esu laimingas, gavęs 5. Buvo nemažai tokių, kuriems prasčiau pasisekė.

Per seminaro atsiskaitymą vyko masinis nusirašinėjimas, jokia čia paslaptis, dėstytoja ir pati tai puikiai žinojo. Nelabai supratau to atsiskaitymo prasmės. Per egzaminus nusirašinėtojams buvo sudarytos geros sąlygos, matėsi, kad žmonės armonikėles mėgsta. Įsivaizduoju, kokia situacija buvo paskutinėse eilėse…

Komercinė teisė

Štai ir priėjom prie dalyko, kuriam teko skirti daugiausiai laiko. Bet pradėkim nuo paskaitų. Jas vedė dėstytojas D. Švirinas, tas pats, pas kurį egzamino neišlaiko kas antras teisininkas. Šiaip šiam dėstytojui neturiu jokių pastabų, viskas buvo gerai, dėstė įdomiai, mokėjo sudominti.

O štai per seminarus dėstytoja G. Jakuntavičiūtė mus šiek tiek ir pakankino. Medžiagos daug, klausimų daug, laiko mažai, dažnoki atsiskaitinėjimai, nežinai, kada pakvies atsakinėti… Dar gerai, kad leido taisytis gautus pažymius, nes teko ir man pora neigiamų pasitaisyt. Bet ir šiai dėstytojai nelabai galiu ką prikišti.

Beje, ta pati Gintarė Jakuntavičiūtė padavė Linkomaniją į teismą. Nemėgs jos ateities kartos…

Tik būtų malonu matyti, jei per seminarų atsiskaitymus nebūtų sudaromos tokios geros sąlygos nusirašyti. Egzaminas šiek tiek nuvylė, nes dėstytojas irgi sudarė idealias sąlygas nusirašinėtojams.

Politologija

Politologiją mokėmės pas labai draugišką dėstytoją – A. Visockaitę. Paskaitos buvo įdomios. Neprieštaraučiau pasiklausyti politologijos paskaitų ir dar bent vieną semestrą. Per seminarus nagrinėjom kažkokius dažnai sunkiai suprantamus klausimus, bet irgi buvo pakankamai įdomu. Priekaištų vėlgi neturiu.

Jei gerai atsimenu, per seminaro atsiskaitymą žmonės su armonikom vaikščiojo, o per egzaminą buvo leista naudotis užrašais, taigi to nusirašinėjimo nelabai ir buvo.

Verslo ekonomika

Paskaitas vedė dėstytoja Z. Gineitienė – milijonų nepelno organizacijų įkūrėja bei verslo projektų entuziastė. Paskaitos buvo vedamos gana įdomiai, bet medžiagos buvo labai daug, trūko kažkokio akcentavimo ir susisteminimo. Kažkas tikrai buvo negerai, net sunku pasakyti kas.

Per seminarus pas dėstytoją įmonės savininką M. Markevičių 2-3 žmonių grupėse kūrėme verslo planus arba verslo projektus. Ir netgi nelabai turiu priekaištų, visai įdomu buvo tuos projektus rašyt.

Egzamino nebuvo, bet vietoje jo buvo du koliokviumai, per kuriuos vyko masiškai masinis nusirašinėjimas. Kas iš armonikų, kas per draugo petį. Vargu, ar buvo bent vienas sąžiningai rašęs.

Fizinis rengimas

Žadėjau šį semestrą nebesirinkti, bet taip jau atsitiko, kad dėl tvarkaraščio nepavyko pasiimti kito laisvai pasirenkamo dalyko. Sportavom sau ramiai, kol apie spalio vidurį prasidėjo kažkokios kalbos apie egzaminą. Galvojom, kad juokauja žmonės. Tada gal apie spalio pabaigą paaiškėjo, kad čia menki juokai ir kad tikrai egzaminas. Klausiam dėstytojų, kokios užduotys – nesako. Apie lapkritį iškabinamos 6 egzamino užduotys, kiek vėliau atsiranda ir normatyvai. Gruodį prasideda atsiskaitymai, bet jiems įpusėjus, normatyvai keičiami, čia normalu?

Dar viena nesąmonė – visiems sportuojantiems, nepriklausomai nuo sporto šakos, egzaminas toks pat. O dar didesnė nesąmonė – tie pratimai yra kvaili. Ir didžiausia nesąmonė buvo tai, kad kažkas girtas keistai sudarinėjo normatyvus, kitaip aš negaliu paaiškinti to, kad iš kai kurių pratimų nebuvo įmanoma gauti 10, o iš kai kurių reikėjo labai pasistengti, norint gauti mažiau.

Taigi 6 pratimai:

  • 30s stovėjimas užsimerkus ant vienos kojos, galima dukart priliesti žemę. Praktiškai visi gauna 10.
  • Atsisėdus ant žemės, pirštais siekti kojas ir dar šiek tiek toliau. Kai pirmą kartą bandžiau, būčiau gavęs lygiai 2, nes aš nelankstus žmogus. Bet namie truputį pasikankinau ir šiaip taip gavau 10. Normatyvas normalus, bet čia pasityčiojimas iš nelanksčių žmonių.
  • Bėgimas 10 po 5 metrus pirmyn atgal, gal greičiau – šokinėjimas, o ne bėgimas. Bet normatyvai gana normalūs, tai irgi problemų nesukėlė.
  • Tempingas, arba „kaip greitai moki judint ranką“. Uždėti nesveiki normatyvai. Kiek teko matyt, berods niekas 10 taip ir negavo. Aš pats vos 5 sugebėjau susirinkt.
  • Kabėti prisitraukus ant skersinio 66s. Iš mano pažįstamų niekam problemų nekilo. Iškabojus kokias 40 sekundžių labai norisi pasileisti, bet šiaip dar bent minutę galima laisvai kabėti. Iš šalies atrodo labai lengvas pratimas, bet toli gražu ne visi įvykdė.
  • Spaudimas, ranka reikėjo suspaust kažkokį įrenginį. Normatyvas – 64 kažko. Pirmą kartą bandydamas išspaudžiau 55, po savaitės 60, dar po savaitės 70. Bet egzamino dieną kažkas tą daiktą sulaužė, o jau kai pataisė, tai vos virš 50 išspaudžiau, kažką ten primeistravo, nes ne man vienam rezultatas stipriai nukrito.

Beje, mažiau 7 balų gauti negalima, netgi nelaikant egzamino. O šiaip su normatyvais reiktų padirbėti, nes jie tikrai netinkami. Viskas padaryta taip, kad visi gautų 9, mažiausiai 8, jei jau labai nepasiseka. Mačiau tik vieną žmogų, kuris 10 gavo. Būtų daugiau gavusių 10, jei tempingo normatyvai būtų protingiau nustatyti.

30 komentarų – “MRU Finansų ekonomika. III semestras”

Nu smagu skaityt, rašyk ir apie kitus semestrus 🙂

Beje, mano manymu, masinis nusirašinėjimas yra viena iš didžiausių problemų Lietuvos aukštojo mokslo reikaluose, ir iš šito rašinėlio panašu, kad visos tos daromos reformos visgi neveikia… Mantai, žėk, po tokių tavo rašinių kitą semestrą dėstytuvai per egzaminą prie tavęs stovės ir nusirašyt nebeduos 😛

P. Katauskis ir man dėstė finansų matematiką VU EF’e, tik ne paskaitas , o seminarus. Tempas tai tikrai labai didelis (jau vien dėl to, kad mažai seminarų turėjom, o temų daug), tik spėk rašytis uždavinius ir sprendimus. Bet šiaip man patiko, ir pats dalykas neblogas, ir dėstytojas patenka tarp geriausių turėtų šį pusmetį ir apskritai kiek studijuoju.

Apie MS Excel: gerai, kad skaičiavote Excel’iu, vėliau pravers, nes daugumoje įmonių tai yra pagrindinis darbo įrankis

Tai spėju iki 8 nedatraukei ir už mokslą mokėsi. Na ką, aš tai turiu 8 ir manau, kad už mano mokslą piningų mokėti tikrai neverta ir nieks iš jūsų nenorėtų išgirsti apybraižos apie manuosius dėstytojus.

@Chemiker
Kitur studentų atstovybė jau pradėjo rūpintis nusirašinėjimais, iki MRU šį semestrą dar neatkeliavo, bet jau kažkas po truputį juda.

@Bunnybrains
Tik jau ne regresinėms tiesėms skaičiuot. Niekas tų ekonometrinių dalykų su exeliu neskaičiuoja, yra tam skirtos programos.

@Sharkeen
Šaunuolis, moki spėliot, kai aiškiai vidurkis parašytas. Be to, šitą jau sakei, ką nors nauja sugalvok.

Artimajame užsienyje (SSE Riga) už nusirašinėjimą iškarto išmeta, be jokių kalbų, tad yra ir ko bijoti! Bet nieko, užtat studentai greitai pamiršta apie tokį dalyką kaip „nusirašinėjimas per egzaminą“.

@Justas
Tai taip ir turi būt normaliam universitete.
O čia ateina 180 žmonių, vienas dėstytojas, išdalina lapus ir sėdasi prie kompo, jūs tik nekelkit triukšmo. Aišku, pasitaiko ir kitokių, bet labai retai.

Pz mokais vienoje lengviausiu specialybiu Lietuvoje ir sugebi tik 6 vidurki turet? Studiju aprasymai taip smarkiai nutole nuo realybes, kad net juokinga juos skaityt. Tiesa sakant po sito straipsnio net suabejociau autoriaus psichine bukle…

Pritariu Studentui, galima aplamai nevaiksciot i 70% paskaitu, mokytis 3 val pries egza ir turet vidurki MINIMUM 8. Klausimas blogo autoriui: ka tu ten darai vapse kad toks vidurkis? O tos draugiskos destytojos, kitaip nei raganom nepavadinciau. Apgailetina ….

Labas, esu abuturientas ir ketinu stoti i mru finansu ekonomika, tik nezinau ar apsimoka ar ne, nes nesu didelis megejas mokytis ir nezinau ar neteks vaziuot greit namo 😀

Sveiki,
gal kas galite atsiusti Finansu matematikos III kurso uzduoties sprendimus, nes nezinau nuo ko pradeti. Isanksto aciu.

>Jurate
Tamsta tikrai nieko nemaišot? III kursas yra toks dalykas, kai universitete mokaisi trečius metus.
O kaip suprast tuos III kurso užduoties sprendimus? Gal apie kokius nors variantus kalbat? Bet kokiu atveju, negaliu niekuo padėt, finansų matematiką mokėmės pernai.

Taip Mantai, neviska parasiau, nes jau stresuoju. Mokausi istestinese ir reikia atsiskaityti individualiai, net nesuvokiant kas tai yra, t.y. atlikti uzduoti (apie kuria ir minejau auksciau, na su skolom ir palukanom) ir egzaminas. Tai kadangi net neturiu uz ko uzsikabinti, tai ir prasau gal nors sprendimo pvz koki numestumete.

>Jurate
Jeigu duotum užduoties sąlygą, gal dar kaip nors ir padėčiau. Bet negarantuoju, nes per metus tokie dalykai užsimiršta. Reiktų dabartinių antrakursių pagalbos prašyt.

gal savo kompe kokiu uzduociu skaiciavimu turi, kad ant kelio uzvestu. O uzduotys yra MRU svetaineje Matematinio modeliavimo katedros rasto darbai.

>Jurate
Aš tavęs vis prašau konkrečios užduoties, o tu man taip ir nepasakai.

Na tarkim, pirma pasitaikiusi:

1. 5920 Lt paskolos sutartis sudaryta 3,5 metų. Paprastųjų palūkanų normos sutartos tokios: pirmais metais 3.30%,
kiekvieną kitą pusmetį norma padidėja 0,5%. Apskaičiuokite grąžintiną sumą, jei trukmė apskaičiuojama pagal
’30/360′. Kiekvieno laikotarpio palūkanos apskaičiuojamos už 5920 Lt sumą.

30/360 – idealiausia sąlyga, reiškia, kad visi mėnesiai turi po 30 dienų, o metai 30*12=360. Tokia sąlyga viską supaprastina, nereikia galvot apie smulkmenas.

Toliau, imi ir daugini sau beigi skaičiuoji palūkanas. 5920*3,3% + 5920*3,8% ir t.t., realiai čia turi būt galima pritaikyt aritmetinį vidurkį, t.y. paimt, kad visų pusmečių palūkanos lygios 4-am pusmečiui 5920(3,3%+3,8%….) arba 5920*4-to pusmečio norma*7-ni pusmečiai.
Susiskaičiuoji visas palūkanas ir pridedi prie 5920, ir gauni visą grąžintiną sumą.

Na, čia elementarus uždavinys, tokius turėjai pati suprast (nes jei tokio nesupranti, tai apie egzo išlaikymą nėra ko galvot).

Taigi dar kartą siūlau duot sąlygą, kuris uždavinys neduoda ramybės. Ir bus galima mėgint panagrinėt, jei dar sugebėsiu.

Savo kompe sprendimų neturiu, nes viską spręsdavom į sąsiuvinius.

Labas, pabandziau isspresti, bet neuztikrinta ar gerai.
Skola bankui 20000 Lt. su 5.3% sudetinemis palukanomis, kapitalizuojamomis kas pusmeti, po pusmecio planuojama grazinti 7000 Lt. o po 1.5 metu- 9000 Lt. likusia po 2 metu. Reikia suzinoti kiek po 2 metu liko moketi. kiek po metu liks padengti visa likusia skola. 30/360 budas.
Sprendimas: (20000*(1+0.053/2)*0.0265)/(1+0.053/2)-1 = 20530 Lt/po pusm. 20530-7000=13530 LT. Ir t.t. po 2 metu moketina suma 5395.891Lt, o po metu jei visk1 padengti reiketu mokeciau 13888.545
Ar teisingai mastau? ir kaip bus kai palukanos virsis grazintinos skolos suma ar tai turi kokios itakos? Matai neturiu kol kas knygu, tai mastau gal yra ir paprastesniu variantu.

>Jurate
Taip, atsakymas toks gaunasi, nors tu čia kažkaip sudėtingai skaičiuoji, kad net tingiu į skaičiavimą gilintis.
Likutis po 2 metų apskaičiuojamas vienu veiksmu, t.y., nusistatant visų trijų sumų vertę paskutiniame laikotarpyje ir atimant iš pirmosios antrą ir trečią.
Veiksmas toks: 20000*1,0265^4-7000*1,0265^3-9000*1,0265^1=5 395,89112

Kadangi atsakymą gerą gavai, tai to po metų net nebeskaičiavau.

labas, gal turejai kazka is siu alternatyviai pasirenkamu: Elektroniniai atsiskaitymai, Kompiuterinis sprendimų modeliavimas, Logistika, Verslo psichologija? Gal galetum pakomentuot siek tiek jei kazka zinai? Is anksto labai aciu!

Epic, apie 3 is minetu info jau radau, gal apie verslo psichologija esi ka nors girdejes?

>Emilija
Kaip supratai, pats verslo psichologijos nesimokiau. Bet tomis psichologijomis niekas per daug irgi nesidžiaugė.
Drąsiai imk atsiskaitymus, jeigu pas Laurinaitį.
Komp. modeliavimas – lengva, bet visiškai jokios naudos.
Logistikos dėstytojo nebėra, tai jei pas Serapinienę, tai irgi bus labai nuobodu.

Realiai gali bandyt tą psichologiją. Blogiau nebus.

Labas, norecau pasiteirauti apie politologijos egzamina 🙂 Ar daug buvo neislaikiusiu? Ar sunkus atviri klausimai? Ar uztenka konspekto atsakyti i testinius klausimus? Aciu 🙂

Nebelabai atsimenu. Gal bent vienas ir neišlaikė grupėje, bet šiaip viskas gerai. Klausimai normalaus lygio, tikrai nebuvo per sunkūs. Jei visą semestrą daugiau mažiau klausei paskaitas ir buvai seminaruose, turi užrašus, tai išlaikyt nebus problemų.

Na perskaičiau, pagalvojau, pažiūrėjau į rezultatus, tai nusprendžiau, kad šis rašinėlis tik patvirtina nuomonę, kad blog’us rašo tik neturintys pakankamai sugebėjimų kažką naudingesnio veikt, o galų gale ir ką pasakyt. Be to, ir rezultatai kalba patys už save (foto above). Baigiau šitą programą ir nors ir neneigiu jos trūkumų, tuo pačiu ir negiriu jos, tačiau toks beraštiškas rašymas dar akcentuojant, kad tai padės ateities kartoms, man atrodo absurdiškas. Gaila kai tokių žmonių prisirenka daug, vienintelis ir trūkumas MRU yra tas, kad vis tik yra dideli kiekiai studentų priimami. Nes po to – va tokie – ir gadina tiek aplinką, tiek kultūrą, tiek nuomone ir tuo pačiu visų studijų lygį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Google reCAPTCHA apsauga. Privatumo taisyklės ir paslaugų sąlygos.